Dendroglif. W Nadleśnictwie Lipusz powstało godło Polski wykonane ze 100.000 drzew!

Dendroglif to gigantyczny obraz wykonany z… drzew. Ten, który powstal w gminie Lipusz składa się z ponad 100.000 drzew, które tworzą obrys i wnętrze godła Polski o powierzchni aż 12 hektarów. Stworzenie tego nietypowego dzieła nie było fanaberią. W 2017 roku przez Lipusz przeszła potężna nawałnica, która zdewastowała lokalne lasy. Wtedy właśnie przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonać nowe nasadzenia w taki sposób, aby po latach drzewa stworzyły kształt orła w koronie, który widnieje na godle Polski. Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele RDLP dendroglif z Lipusza powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej. 

Z inicjatywy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku jesienią 2018 roku odbyła się społeczne akcja pn. Sadzimy Las dla Niepodległej. Została ona zorganizowana w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Sobota, 20 października,  była wyjątkowo pracowitym dniem dla gdańskich leśników. Blisko 3000 osób przybyło do Leśnictwa Kłodno na terenie Nadleśnictwa Lipusz, aby wraz z lipuskim leśnikami posadzić las na powierzchniach zniszczonych przez nawałnicę z sierpnia 2017 r. Jesienna akcja była niezwykła nie tylko ze względu na bardzo dużą liczbę uczestników, ale również z powodu kształtu jaki przybiorą posadzone drzewa. W terenie został wytyczony zarys godła Polski. Powierzchnia sadzenia to ponad 12 ha.

– Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik –  tak o projekcie opowiadał w 2018 roku Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Po czterech latach od posadzenia drzewek widać pierwsze efekty. Przebarwiające się na żółto brzozy, uwidoczniły zarys dendroglifu Z każdym rokiem, gdy korony młodych drzewek będą stykać się ze sobą coraz bardziej, widoczność „orła” również będzie coraz dokładniejsza.

Nasadzenie z drzew najbardziej widoczne jest z lotu ptaka, dlatego też okolice jeziora Mausz i miejscowości Grabowo na terenie Nadleśnictwa Lipusz stały się miejscem częstych lotów dronów, motolotni czy szybowców.

Wybór terenu na którym dokonano nasadzenia nie był przypadkowy. Zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz prawie w całości pokrywa się z granicą państwa Polskiego z 1918 r. i właśnie w pobliżu historycznej granicy odbyła się akcja Sadzimy Las dla Niepodległej.

Dendroglif uzyskał Certyfikat Rekordu Polski, otwarta jest również procedura Rekordu Guinnessa, do pełnego certyfikatu brakuje tylko dwubarwnej dokumentacji fotograficznej. “Mamy nadzieję, że w kolejnych latach korony drzewek uzyskają większe zwarcie, dzięki czemu wzór będzie jeszcze bardziej widoczny. Dlatego też w gdy uzyskamy pełny obraz planujemy dokończyć procedurę uzyskania Rekordu Guinnessa.” – Anna Kukier rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz

źródło: https://lipusz.gdansk.lasy.gov.pl/ / zdjęcie: Radosław Gołuński / wizualizacja: https://www.lasy.gov.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Ciekawostki | Historia | Las | Gdańsk