Design, który możemy wprowadzić do pokoi dziecięcych

Niektórzy sądzą, że urządzanie pokoju dla własnego dziecka to prosta sprawa, niemalże remontowy spacerek w porównaniu z wyzwaniami, jakie czyhają przy aranżacji kuchni czy salonu. W rzeczywistości to prawdziwy bieg z przeszkodami!

Możesz się potknąć o proste sprawy, takie jak nieodpowiednie oświetlenie, zły dobór kolorów, niewygodne miejsce do odrabiania lekcji. Możesz też polec na pytaniach bez odpowiedzi, takich jak „Dlaczego nie mogę mieć na ścianie fototapety ze zdjęciem Ekipy”. Jedno jest pewne – przyda Wam się dużo dystansu, zakupy wyłącznie w sklepach z wyposażeniem wysokiej jakości (polecam sklep z dywanami dla dzieci Dywanopol), a przede wszystkim dobry plan.

Pokój-marzenie czy pokój, który rośnie z dzieckiem?

Urządzając pokój dziecięcy, masz do wyboru dwie drogi. Jedna z nich to pokój-marzenie, dostosowany do wieku Twojego szkraba, jego aktualnych zainteresowań, pełen kolorów, bajkowego wyposażenia, gadżetów. Antresola z łóżkiem w kształcie pirackiego okrętu? Proszę bardzo! Małpi gaj pod sufitem? Pewnie! Statek kosmiczny zamiast biurka? Dlaczego nie!

Pokój-marzenie to często zresztą bardziej marzenie rodziców niż dzieci. To rodzice urodzili się przecież prawdopodobnie w czasach, kiedy o takim pokoju można było, dosłownie, pomarzyć. A teraz próbują dać dzieciom to, za czym sami tęsknili.

Nie chcę cię martwić, ale pokój-marzenie nie jest najlepszą drogą. Dlaczego? Po pierwsze – Twoje dziecko nie jest Tobą i na 100% podoba mu się zupełnie co innego niż Tobie. Wie o tym każdy rodzic, który próbował namówić swojego potomka na oglądanie ukochanego filmu z dzieciństwa. Mamo, tato, to nuda i tyle!

Po drugie – nawet jeśli pokój-marzenie będzie uwzględniał zainteresowania dziecka, one za rok będą już zupełnie inne! Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest pokój dziecka, który rośnie wraz z nim. Taki, który można łatwo przearanżować, dostosowując do nowych oczekiwań i potrzeb. Wreszcie – taki, w którym baza jest ponadczasowa, a główną rolę grają elementy, które łatwo wymienić.

Jednym z takich elementów jest dywan dziecięcy. Tutaj możecie wspólnie puścić wodze fantazji i wybrać kolorowy model, który Twoje dziecko pokocha całym sercem. Gdzie szukać takiego dywanu? W renomowanym sklepie z dywanami, takim jak np. sklep Dywanopol. Ale zanim dojdziemy do wyboru koloru czy wzoru, zacznijmy od podstaw. Dywan dla dziecka musi być bezpieczny! Co to znaczy?


Bezpieczny dywan do pokoju dziecięcego – jak go wybrać?

Dywan do pokoju dziecka to o wiele więcej niż kolorowy element aranżacji wnętrza. Im młodsze dziecko, tym na podłodze spędza więcej czasu. Tu się bawi, siedząc lub leżąc. Dlatego musisz zadbać o to, by było tu absolutnie bezpieczne.

Zagrożeniem, jakie czyha na malca na podłodze, jest alergia. Coraz więcej dzieci cierpi dziś na różne uczulenia. Wywołuje je kurz, roztocza czy sierść domowych zwierząt. Dlatego podstawa w pokoju dziecka to dywan antyalergiczny.

Jakie włókna są przyjazne alergikom? Odpada bawełna i wełna – gęsto tkane dywany wełniane są chętnie kolonizowane przez roztocza i drobnoustroje. Problemem są zawarte w ich włóknach białka i celuloza, które są pożywką dla niechcianych gości. Dlatego jeśli  masz w domu małego alergika, wybierz dywan z włókien syntetycznych (poliamid, polipropylen). Takie runo nie chłonie wilgoci, nie ma w składzie substancji przyciągających roztocza, jest też antyelektrostatyczne, czyli nie zbiera kurzu. Jeśli dodatkowo wybierzesz dywan o niskim runie, Twój alergik może czuć się bezpieczny.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecka? Zwróć uwagę na atesty i certyfikaty. Dobrym pomysłem jest zakup dywanu z certyfikatem Oeko-Tex, który potwierdza, że dywan został wykonany bez udziału szkodliwych dla ludzi materiałów. Istnieją też certyfikaty antyalergiczności, antystatyczności czy trudnopalności. Muszą je spełniać np. wszystkie dywany w przedszkolach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by także do domu kupić dywan z certyfikatami.

Jakie kolory i wzory w pokoju dziecka się sprawdzą?

Dobór kolorów do pokoju dziecka powinien uwzględniać wiek malucha oraz jego preferencje. Dotyczy to przede wszystkim elementów, które łatwo wymienić, takich jak np. dywan dziecięcy. Jeśli chodzi o bazowe kolory (czyli te, które pojawiają się na podłodze i ścianie), postaw na neutralne, jasne barwy, które dobrze oddziałują na mózg i łatwiej pozwolą się dziecku wyciszyć. Biel, beże, łagodne i subtelne pastele – to dobry kierunek. Za to w dodatkach (takich jak dywan) naprawdę możesz poszaleć!

Co się sprawdzi w pokoju młodej damy? To zależy! Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, nie wszystkie dziewczynki lubią kolor różowy i księżniczki z bajek. Nie brakuje takich, które interesują się kosmosem, światem zwierząt, piratami czy sportem, a jak dorosną, chciałyby zostać, powiedzmy, policjantkami, słynnym piłkarzami czy opiekunkami w zoo.

Jeśli masz w domu Małą Księżniczkę, udekoruj jej pokój z udziałem bajkowych postaci, ale równie dobrze sprawdzi się np. kolorowy dywan dla dziewczynki z motywem sympatycznych rybek, owieczek, motylków, kosmosu czy podwodnego świata. Koniecznie pozwól jej wybrać ten wzór! Pokażesz dziecku, że jego głos się liczy i nauczysz go, że ma wpływ na to, co się wokół niego dzieje!

Jaki dywan do pokoju chłopca będzie najlepszy? W sklepie marki Dywanopol popularne wzory dywanów dla chłopca to motoryzacja (hitem jest od zawsze dywan z ulicami, po którym można śmigać resorakami) i boisko do piłki nożnej. Weź jednak pod uwagę zainteresowania chłopca, a nie jego płeć, i jeśli nie lubi sportu, kup mu lepiej dywan ze zwierzątkami, eksploracją dalekich planet czy miastem przyszłości.

Pokój dziecka to miejsce nie tylko odpoczynku, ale i nauki

Nawet jeśli urządzasz pokoik dla malucha, który dopiero zaczął chodzić, już teraz myśl o tym, jak będzie z niego korzystał, gdy będzie musiał odrabiać lekcje. Uwierz mi, nawet nie zauważysz, kiedy trzeba będzie kupić mu porządne biurko i krzesło! Już teraz przemyśl tę sprawę, aby nie trzeba było robić totalnej demolki za 2-3 lata.

Czy wiesz, że do nauki może służyć nawet dywan? I to nie tylko dlatego, że całkiem sporo dzieci woli się uczyć na podłodze, a nie przy biurku. Także dlatego, że w porządnych sklepach z dywanami kupisz modele, które pomagają uczyć pisać, czytać i liczyć. W sklepie Dywanopol znajdziesz sporo takich pomysłów. Co powiesz na dywan z dniami tygodnia, układem słonecznym, cyferkami  albo alfabetem? Są piękne, kolorowe i uczą szybciej niż jakakolwiek lekcja w szkole – naprawdę warto wziąć je pod uwagę przy urządzaniu pokoju dziecka. Dywan łatwo wymienić na nowy – to nie kolekcja mebli, możesz mieć nawet kilka modeli i wymieniać je, by maluch na nowo się nimi zaciekawił!

Zdjęcia pochodzą ze strony: https://sklep.dywanopol.pl

Czytaj też: Tkanina | Ciekawostki | Dzieci | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły