podkładki

Design może bawić! Podkładki z Vincentem projektu Marceliny Gajdy

Podkładki z Vincentem zaprojektowała Marcelina Gajda w ramach serii “Stawiaj na sztukę”. To jeden z projektów wykonanych w ramach ZPTe – Zajęć Praktycznie Twórczych. Podkładki sfotografowała Małgorzata Pertkiewicz.

Podkładki to efekt pasji i zainteresowania grafiką użytkową oraz wzornictwem. Celem projektu “Stawiaj na sztukę” jest rozpowszechnienie znanych dzieł, które mają nam towarzyszyć nie tylko podczas weekendowej wizyty w muzeum, ale dosłownie każdego dnia.

Podstawki wykonane są z drewna. To szlachetny, trwały i ponadczasowy materiał, z którego Marcelina tworzy też zabawki i przedmioty edukacyjne dla dzieci. Projektantka stworzyła zestaw, który składa się z dużej podstawki pod dzbanek oraz sześciu mniejszych pod filiżanki lub kieliszki. Kształt tych mniejszych został zaprojektowany tak, aby kolorowe ucho można było doczepić do głównej podstawki ukazując w pełni portret Vincenta van Gogha. Malarz w pewnym okresie swojego życia odciął sobie fragment ucha i miał go wysłać jednej ze swoich miłości. Jednak rok temu naukowcy z holenderskiego University Medical Centre w Groningen stwierdzili, że odcięcie fragmentu ucha nie było efektem zwykłego “ataku szaleństwa”, ale epizodem delirium tremens, wywołanego odstawieniem alkoholu. Naukowcy i historycy z Holandii twierdzą też, że Vincent cierpiał na epilepsję, stany lękowe, urojenia lub halucynacje.

podkładki


Druga z serii podkładek przedstawia interpretację obrazu Taniec, którego autorem jest Henri Matisse. Tym razem w zestawie “Dance with Henri” małe podkładki posiadają zagłębienia i wypukłe fragmenty, które niczym puzzle można zestawić razem, by odtworzyć dzieło.

Marcelina Gajda studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne. Edukacja zaprowadziła ją do Portugalii, gdzie ukończyła interdyscyplinarne projektowanie na ESAD (Escola Superior de Artes e Design).

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Naczynia | whiteMAD na Instagramie

fot. Małgorzata Pertkiewicz (www.behance.net/gosiapertkiewicz)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły