dron-ptak

Designerski dron-ptak pozwolił im podglądać motyle z nowej perspektywy

Amerykański nadawca TV PBS przygotował serię dokumentalnych filmów, w których przygląda się naturze z zupełnie nowej perspektywy. Zdobyć jak najlepsze ujęcia twórcom pomógł dron-ptak. Specjaliści ukryli wysokiej jakości kamerkę w „ciele” sztucznego ptaka, który bez przeszkód zbliżał się do odpoczywających motyli.

Dron-ptak swym wyglądem przypomina kolibra. Twórcy serialu „Spy in the Wild” opublikowali kilkuminutowe nagranie , na którym widać sztucznego ptaka w akcji. Ujęcia do tego odcinka powstały w  górach w Meksyku, gdzie szpieg-koliber przyglądał się motylom wędrownym (Danaus plexippus), których na niewielkim terenie zgromadziło się aż pół miliona!

Niezwykły dron został zaprojektowany tak, aby unosił się w powietrzu możliwie cicho i stabilnie. Dzięki temu mógł bezpiecznie zbliżyć się do owadów, do samego centrum ich zgromadzenia. Niektóre z motyli siadały na jego „skrzydła”, które konstruktorzy zabezpieczyli specjalną siatką, dlatego żaden motyl nie ucierpiał podczas realizacji tego odcinka.

dron-ptak


Przygotowywanie urządzeń wyglądających jak zwierzęta nie jest nowością. Już kilka lat temu telewizja BBC zrealizowała podobną produkcję, w której naturę podglądały kamery ukryte w sztucznych zwierzakach. Powodowało to wiele zabawnych sytuacji, niektóre ssaki były zdziwione widząc tak osobliwego „przedstawiciela” ich gatunku. Trwające kilka minut nagranie z dronem-ptakiem zamieściliśmy niżej.

Czytaj też: Podróże | Las | Park  | Zieleń

Niezwykłe wideo zobaczycie tutaj:

źródło: PBS, YouTube.com