To budynek z przełomu XIX i XX wieku. Kamienica znajduje się w Pradze. Podczas ostatniej przebudowy dawna galeria została odnowiona, a jej funkcja uległa zmianie. Prace wykonano według projektu pracowni Plus One Architekti.
Budynek znajduje się w praskiej dzielnicy Nusle. Obiekt został przebudowany. Historyczne elementy zostały poddane rekonstrukcji, a wewnątrz utworzono nowoczesne przestrzenie w odważnych kolorach i z współczesną sztuką. Układ wnętrz zmieniono, wydzielając 15 mieszkań.
Transformacja budynku skupiła się na tworzeniu kompaktowych układów i detali, redefiniując część przestarzałych funkcji konstrukcji. Galerie, które wcześniej służyły jako wspólne otwarte przejścia z wejściami do mieszkań, teraz pełnią funkcję balkonów. Budynek wyróżnia jasna elewacja, a od strony dziedzińca jego charakter podkreślają łukowate sufity galerii ozdobione ceramicznymi płytkami w szachownicę oraz metalowe balustrady. Dziedziniec jest dostępny dla wszystkich mieszkańców, znajdują się tu też prywatne ogródki mieszkań położonych na parterze.
Architekci skupili się na wspólnych przestrzeniach, które od zawsze odgrywały reprezentacyjną rolę w miejskich budynkach. Taką samą zasadę zastosowano tutaj, zachowując oryginalny układ i większość materiałów wykończeniowych. Nowością są odważne kolory. Ściany korytarzy w pudrowych odcieniach szarości i różu czerpią inspirację z malowideł ściennych z epoki. Uzupełnieniem tej kolorystycznej tonacji są ciemne drzwi wejściowe do mieszkań oraz skrzynki pocztowe wykonane z brązowego forniru.
Centralnym punktem wspólnych przestrzeni są oryginalne schody. Kamienne stopnie zostały delikatnie szczotkowane i wykończone powłoką ochronną. Szorstka faktura stopni tworzy kontrast z żywymi kolorami ścian korytarzy i drzwi wejściowych do apartamentów. Spiralny kształt schodów został podkreślony liniowym oświetleniem, wijącym się przez wszystkie piętra. A jak wyglądają mieszkania?
Apartamenty na pierwszym i drugim piętrze zostały przeprojektowane tak, aby lepiej pasowały do współczesnego stylu życia – z bardziej przestronnymi łazienkami, ulepszonymi układami, a niektóre z balkonami. Wzmocnienie sufitów płytami betonowymi nie tylko zwiększyło stabilność konstrukcyjną podłóg, ale także dodało atrakcyjny element wizualny w postaci odsłoniętych sufitów betonowych. Pomiędzy pierwszym a drugim piętrem znajduje się jedyny apartament w domu, z własnym wejściem bezpośrednio z ulicy. Najpoważniejsze modyfikacje wprowadzono na poddaszu, gdzie dawna przestrzeń loftowa została podzielona na cztery jednostki o różnych rozmiarach. Jednym z kluczowych wyzwań było uniknięcie podwieszanych sufitów przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu rozmieszczenia świetlików, nawet w pomieszczeniach takich jak łazienki. Zaokrąglone świetliki nad drzwiami łazienek wpuszczają światło dzienne do korytarzy wejściowych. Naturalne oświetlenie było priorytetem na poddaszu i zostało pomyślnie zintegrowane również z pomieszczeniami na innych piętrach – wyjaśnia architekt Kateřina Průchová.
Nowy układ każdego apartamentu jest jak baza gotowa przyjąć mieszkańców i dostosować się do ich potrzeb. We wszystkich jednostkach wykonano takie same podłogi i zaprojektowano nowoczesne łazienki w odcieniach ziemi i bieli. Uzupełniają je podgrzewane wieszaki na ręczniki i urządzenia sanitarne marek Grohe i Laufen. W mieszkaniach na parterze zachowano oryginalne elementy konstrukcyjne, takie jak sklepienia kolebkowe i wnęki, co podkreśla historyczny charakter domu mieszkalnego, a jednocześnie zapewnia wartość wizualną i funkcjonalną. Apartament pokazowy na parterze, zaprojektowany również przez Plus One Architects, posiada kuchnię ze stali nierdzewnej z czerwono-różowymi szkliwionymi płytkami holenderskiej marki Palet i praktycznymi profilowanymi okiennicami zapewniającymi prywatność i chłodzenie w gorące letnie dni.
projekt: Plus One Architects (www.p1a.cz)
zespół: Petra Ciencialová, Kateřina Průchová, Tereza Thérová
zdjęcia: BoysPlayNice
Czytaj też: Praga | Kamienica | Czechy | Minimalizm | Polecane | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie