Detal ma znaczenie! Na ścianie szkoły w Warszawie odsłonięto przedwojenny napis

W szkole podstawowej przy ul. Różanej 22/24 w Warszawie dobiega końca remont, podczas prac odnowione zostały dwie syrenki, które zdobiły ten gmach przed II wojną światową.

Syrenki znajdują się w szkole przy ul. Różanej, którą zaprojektował Juliusz Żórawski. Szkołę zbudowano w połowie lat 30. XX wieku. Budynek ozdobiły dwie syrenki wykonane w technice sgraffita. Jedna na elewacji budynku, druga na klatce schodowej. Przez dziesięciolecia syrenki były ukryte za warstwą gipsu i farby. Teraz znowu będzie można je zobaczyć.

Gmach przy ul. Różanej zbudowano błyskawicznie. Butowa trwała niespełna rok. Był to jeden z dziesięciu planowanych ówcześnie przez miasto budynków szkolnych, które potrzebowała stolica. Wielobarwne sgraffito na elewacji przedstawiało stylizowaną postać syrenki oraz napis: „Szkoła powszechna im. generała Juliana Stachiewicza”. Patron szkoły był legionistą, generałem brygady Wojska Polskiego oraz historykiem wojskowości. W prawym górnym rogu dekoracji umieszczono wizerunek odznaki I Brygady Legionów Polskich.

Kiedy po II wojnie światowej w Polsce zmienił się ustrój, patron szkoły stał się problemem. W efekcie zmieniono patrona placówki i zasłonięto odznakę legionową, jako symbol II Rzeczpospolitej, stojącej w sprzeczności z ustrojem komunistycznym. Na szczęście zdobień wtedy nie skuto, a otynkowano.

syrenki w warszawie


Biuro stołecznego konserwatora zabytków nadzorowało prace konserwatorskie, które trwają w ramach remontu budynku. Dzięki pracom przywrócony zostanie oryginalny wygląd dekoracji. Konserwatorzy zdejmą warstwy tynku z przysłoniętych po wojnie fragmentów oraz dokonają naprawy, uzupełnień i rekonstrukcji.

Druga syrenka znajduje się w środku budynku. Wykonali ją, podpisując się pod sgraffito uczniowie Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych, artystycznej szkoły zawodowej utworzonej w 1920 r. Charakterystyczna syrenka była przykryta wtórnymi przemalowaniami z czasów powojennych remontów. Na szczęście eksperci oczyścili sgraffito, ujawniając wielobarwne dzieło. Syrenka symbolizuje jakość przedwojennego rzemiosła artystycznego oraz dbałość o estetyce przestrzeni publicznych.

Czytaj więcej: Zabytek | Warszawa | Renowacja | Ciekawostki | Historia

źródło: UM Warszawa