Deutsches Buchgewerbehaus (pol. Niemiecki Dom Handlu Książkami) w Lipsku, znany również jako Centrum Wystawiennicze Bugra (die Bezeichnung Messehaus Bugra), był ważnym ośrodkiem branży księgarskiej w Niemczech. Budynek wzniesiony w latach 1898–1901 według projektu szwedzkiego architekta Emila Hagberga wyróżniał się neorenesansową architekturą, a jego centralnym punktem była Sala Gutenberga – imponująca przestrzeń zaprojektowana do organizowania przeróżnych wydarzeń oraz miejsce pamięci o słynnym drukarzu. Obiekt został poważnie uszkodzony podczas bombardowania miasta w czasie II wojny światowej. Pełnię blasku przywrócono mu dopiero niedawno, podczas kompleksowej odbudowy.
Deutsches Buchgewerbehaus w Lipsku, otwarty w 1901 roku, szybko stał się centrum kulturalnym i wystawienniczym, goszczącym coroczne pokazy nowości wydawniczych oraz wystawy poświęcone historii książki i maszyn drukarskich. W 1938 roku, w związku z planowaną na 1940 rok Wystawą Gutenberga w Rzeszy, budynek został rozbudowany przez Curta Schiemichena, co pozwoliło na stworzenie stałej wystawy poświęconej historii książki. Od tego czasu miejsce to zyskało popularność jako Bugra-Messehaus, czyli dom targowy Bugra.
Budynek na pocztówce z pocz. XX w. Fot. http://www.zeno.org/Ansichtskarten/M/Leipzig,+Sachsen
Budynek został poważnie uszkodzony podczas nalotu na Lipsk 4 grudnia 1943 roku. Po wojnie budynek został odbudowany w uproszczonej formie i ponownie stał się centrum wystawienniczym. Zniszczeniu uległa jednak Sala Gutenberga, a na zewnętrznej fasadzie pozostał jedynie wykusz mieszczący dawniej posąg twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, do której wykorzystywano ruchomą czcionkę.
W kolejnych latach obiekt stopniowo tracił na znaczeniu, a ostatecznie został opuszczony w 1991 roku, kiedy to zamknięto działającą w jego piwnicach restaurację Gutenbergkeller. Dopiero w latach 2015–2018 przeprowadzono kompleksową renowację budynku, przywracając mu dawny blask. Odtworzono wówczas zniszczone podczas wojny detale architektoniczne, w tym dachy, szczyty, okna oraz odnowiono bogato zdobiony wykusz. Odrestaurowano i zrekonstruowano również, zgodnie z oryginałem, około tysiąca m kw. dekoracji z piaskowca, w tym około. 150 płaskorzeźb i innych ozdób. Koszty renowacji całego kompleksu, w tym sąsiedniego budynku Schiemichena, wyniosły ponad 50 milionów euro.
Dziś Deutsches Buchgewerbehaus pełni funkcję mieszkalną, jednak jego odnowiona fasada i historyczne detale przypominają o dawnej świetności tego miejsca jako ważnego centrum niemieckiego przemysłu wydawniczego.
Źródło: bildlexikon-leipzig.de, veikkos-archiv.com
Czytaj też: Architektura | Zabytek | Historia | Podróże | Renowacja | Niemcy