Diamenty nie mają przed nami tajemnic. Biżuteria ACLARI Diamonds

Prawdziwy diament to dzieło natury. Doskonałość ukryta w pozornie niedoskonałej formie. W nieoszlifowanej postaci nie przypomina niczym brylantów w zaręczynowym pierścionku. Jest matowy, chropowaty, pozbawiony blasku i z pewnością nie przyciąga ludzkiego wzroku. Wszystko to zmienia się, gdy trafia do pracowni szlifierskiej. O fenomenie naturalnych diamentów opowiadają jubilerzy z polskiej marki ACLARI Diamonds!

Od diamentu do zaręczynowego pierścionka

Naturalne diamenty rodzą się głęboko pod ziemią, gdzie pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury krystalizują z węgla obecnego w magmie. Następnie rozpoczynają wędrówkę ku powierzchni. Czekają miliony lat, aby ktoś mógł je znaleźć, dostrzec ich wyjątkowość i zakuć w biżuterii.

Diament diamentowi nierówny

Czy wiedzieliście, że diamenty występują w naturze w pełnym spektrum odcieni? Mogą być białe, ale też różowe, czerwone, niebieskie, a nawet czarne. Największe i najpiękniejsze okazy osiągają na aukcjach rekordowe ceny, jednak wyselekcjonowanie tych najcenniejszych to prawdziwa sztuka.

– Szacuje się, że zaledwie kilkanaście procent wydobytych diamentów ma cechy kamieni jubilerskich – mówią jubilerzy z ACLARI Diamonds. – Również one mogą znacznie różnić się od siebie jakością. Przy ocenie wartości diamentu korzysta się z zasady 4C.

Ocenie podlegają więc cztery główne parametry kamienia, czyli jego:

  • masa (carat),
  • kolor (colour),
  • czystość (clarity),
  • a także szlif (cut).

Biżuteria nawet z brylantem niewielkim, lecz o odpowiednim kolorze, czystości i szlifie przyciąga blaskiem. – Warto przy tym pamiętać, że chodzi o barwę najczęściej spotykanych diamentów, czyli tych „bezbarwnych” – dodają eksperci. – Skala zaczyna się od D, a kończy na Z. Im bardziej w stronę D, tym piękniejszy kamień.

Piękno ukryte w (nie)doskonałości

Jedni szukają idealnie czystego kamienia, inni dostrzegają doskonałość w niedoskonałości. Jak zaznaczają eksperci z ACLARI Diamonds: https://aclari.pl/, w przyrodzie kamienie idealnie czyste spotyka się naprawdę rzadko.

– Większość diamentów zawiera w swojej strukturze krystalicznej drobne niedoskonałości, czyli inkluzje – opowiadają. – Mogą to być np. widoczne pod mikroskopem czy lupą mikrospękania albo atomy innych minerałów. Teoretycznie obniża ona cenę kamienia, jednak równocześnie jest czymś wyjątkowym. W ten sposób natura rysuje wewnątrz kamienia najróżniejsze kształty, sprawiając, że nie ma dwóch identycznych diamentów. Podobnie jak nie ma na świecie dwóch takich samych ludzi.

diamenty-aclari-diamonds


Każdy brylant jest diamentem, ale…

– Brylant to inaczej diament oszlifowany w ściśle określony sposób – wyjaśnia Aleksandra, jubiler z ACLARI Diamonds. – Składa się on z podstawy i korony oraz z 58 ścianek zwanych fasetami. Szlif brylantowy uchodzi za jeden z najpiękniejszych, o największej brylancji. Podczas obróbki kamienia (w zależności od szlifu i specyfiki zamówienia) odpada wtedy nawet 70% materiału wyjściowego. Wszystko po to, aby brylant idealnie rozpraszał wpadające do wnętrza światło.

Rodzaj oraz precyzja szlifu przekłada się na blask kamienia, a także na jego kształt. Do najpopularniejszych szlifów obok brylantowego należą m.in. gruszka, princessa oraz markiza.

Autentyczność potwierdzona certyfikatem

Kupując biżuterię z kamieniami szlachetnymi – czy online, czy stacjonarnie – zaufany jubiler to podstawa. – W tej branży równie mocno, co doświadczenie i umiejętności, liczy się transparentność. Ważne jest, co dostajemy oprócz kamienia – podkreślają eksperci z ACLARI Diamonds. Pierścionek zaręczynowy z diamentem musi mieć certyfikat, czyli dokument, który potwierdza jego dobrą jakość: barwę, czystość, masę i szlif.

A to dopiero początek!

Gdy zapada decyzja o oprawieniu brylantu, powstaje projekt biżuterii, który następnie trafia w ręce złotnika. To właśnie on powołuje do życia diamentowe dzieło sztuki. Pierścionki zaręczynowe: https://aclari.pl/pierscionki-zareczyny, a także kolczyki oraz zawieszki marki ACLARI Diamonds powstają wyłącznie ze złota i certyfikowanych diamentów naturalnych. Biżuteria tworzona jest na bazie autorskich pomysłów, od podstaw ręcznie w pracowni jubilerskiej w Trójmieście. Sprawdź kolekcję online lub odwiedź jeden z salonów stacjonarnych!

Artykuł sponsorowany

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły