Są jak dizajn z lasów i łąk! Oto meble Nurt od Mai Ganszyniec i Bogusława Lisa

Powrót do tradycyjnego rzemiosła oznacza nie tylko stosowanie dawnych metod produkcji, ale także szacunek dla świata przyrody, która daje nam najlepsze surowce i gotowe wzory. Według tej recepty powstają meble i akcesoria polskiej marki Nurt.     

Nurt został założony przez projektantkę Maję Ganszyniec i rzemieślnika Bogusława Lisa, który jest strategicznym partnerem marki. Postawili oni sobie za cel przywrócenie rzemiosłu jego dawnej rangi, a naszym domom – umeblowania, które będzie żyło długo i służyło kolejnym pokoleniom. Idee te podchwycono w sklepie Pufa Design, który włączył produkty Nurtu do swojej oferty.  

Powrót do tradycji 

Choć wyroby rzemieślnicze wciąż są w cenie i znajdują odbiorców, przegrywają z popularnymi przedmiotami o krótkim terminie ważności – takimi, których nawet nie naprawiamy, gdy coś im dolega. Większość z nas wspomina jednak z sentymentem fotel po babci, w którym szydełkowała ona, a przed nią kilka pokoleń; z rozkoszą zasiadamy przy starym stole, który jest w rodzinie “od zawsze”, więc każda rysa na jego blacie to ślad małej domowej historii. Tym z nas, którzy nie maja takich artefaktów, założyciele Nurtu chcą umożliwić budowanie rodzinnej tradycji od nowa. 

Umebluj dom na najbliższe sto lat 

Meble Nurtu maja przetrwać długo; nie starzeć się, lecz dojrzewać; nie niszczyć się, a jedynie gromadzić ślady użytkowania. Stąd wybór materiałów – trwałych i szlachetnych. Są to drewno, mosiądz, miedź, naturalna skóra, polny kamień, szkło. Gaszyniec i Lis ogromną wagę przywiązują zarówno do lokalnego pochodzenia surowców, jak i starannego, niespiesznego ich przygotowywania. Drewno jest odpowiednio sezonowane, skóra garbowana wyciągami z roślin. Bardzo podkreślany jest aspekt ekologiczny: używane są wyłącznie nietoksyczne kleje i lakiery. Częstym sposobem wykańczania drewnianych wyrobów jest ich olejowanie. Tak przygotowane drewno z czasem będzie w piękny sposób ciemniało (podobnie jak mosiądz pokryje się patyną, a skóra zmieni odcień). Są to naturalne zmiany, które nie odbierają rzeczom ich urody.   

Nowy NURT w polskim wzornictwie   

Wzornictwo Nurtu jest nowoczesne i uniwersalne. Kształty stołów, krzeseł i pufów muszą być proste, skoro mają pasować do różnych wnętrz i nie zestarzeć się – także wizualnie. Każdy wzór ma jednak charakterystyczną cechę, indywidualne rozwiązanie, wyjątkowy szczegół, które czynią go rozpoznawalnym na meblarskim rynku. “Zwierzęce” nazwy wielu projektów – Sarna, Kos, Stado – to hołd złożony światu przyrody, wskazanie go jako idealnego wzornika kształtów, barw, konstrukcji. Krzesła Nurtu są lekkie jak ptaki i zgrabne jak łanie; pufy świetnie współgrają ze sobą w większym zestawie, czyli stadzie. Natura podpowiada najlepsze rozwiązania! 

Nurt poza meblami projektuje też akcesoria w rodzaju kul do nawadniania roślin, świeczników albo desek do krojenia. Wszystkie cechuje funkcjonalność, szlachetna forma i bardzo staranne wykonanie. 

Szeroki wybór mebli i akcesoriów marki Nurt znajdziesz w sklepie Pufa Design – PufaDesign.pl.

fot. Nurt