Dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów. Poznajcie Modul’air

Modul’air to dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów, którego autorami są Joanna Trela, Justyna Rola, Olga Konik, Paweł Dworczyk, Piotr Tłuszcz i Szymon Fischer, studenci studiów magisterskich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Projekt został zrealizowany w pracowni Projektowania Rynkowego, pod okiem dr Krzysztofa Bogomaza.

Modul’ air to system przenośnych urządzeń zaprojektowanych w celu optymalizacji jakości powietrza. Jego główną funkcja jest chłodzenie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza. Projekt powstał w myśli zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Służy temu modułowa konstrukcja, która umożliwia zmianę funkcji urządzenia, co sprawia, że produkujemy mniej elektroniki – jedno urządzenie posłuży nam latem i zimą, w mieszkaniu i w plenerze. Modularność ułatwia także naprawę i wymianę. Na ten aspekt życia produktu zwraca uwagę towarzysząca systemowi usługa, która umożliwia zarządzanie naprawą, wymianą baterii i zwrotem zużytych elementów.


Sercem projektu jest baza z wymiennymi wkładami zasilającymi, dzięki której urządzenie jest mobilne i bezprzewodowe. W trakcie zakupu można wybrać zestaw baterii o różnej pojemności – 24 000, 36 000 lub 48 000 mAh w zależności od indywidualnych potrzeb.

Moduł powietrza został zaprojektowany tak by można było go używać zarówno w domu, jak
i w plenerze. Posłuży do ogrzania namiotu w zimną noc lub do wysuszenia mokrych butów. Dzięki indukcyjnej nakładce naładujemy telefony i inne urządzenia elektroniczne. Outdoorowy charakter urządzenia uwydatniają dodatkowe moduły z funkcjami projektora, kompresora, oświetlenia czy płyty indukcyjnej.



Moduły pasywne wykorzystują właściwości gliny, aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Ustawiona w naczyniu z wodą ceramika absorbuje ją i uwalnia w powietrzu. Moduły mogą być używane samodzielnie lub postawione na module powietrza, by zwiększyć ich działanie chłodnym nawiewem. Organiczne kształty nawiązujące do roślin i naturalny materiał dobrze odnajdują się w przestrzeni mieszkania odbiegając od technicznych form standardowych nawilżaczy powietrza. Ich zróżnicowane ukształtowanie umożliwia wybór między bardziej rozproszonym lub skoncentrowanym nawiewem.

Nienarzucający się interfejs, ukryty pod obudową i subtelna, nietechniczna forma kwalifikuje projekt jako tzw. ​Shy Tech,​w której u​waga użytkownika nie skupia się na samym urządzeniu, a na efektach jego działania.

Projekt jest propozycją dla wszystkich, którzy szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, a nie chcą rezygnować z komfortu w domu i podróży. Modul’ air ma charakter otwarty – zarówno pod względem możliwości projektowania kolejnych modułów, jak i w związku z rozwojem technologii. Uwzględniana jest możliwość ładowania urządzenia za pomocą mobilnych paneli fotowoltaicznych i wymiany akumulatorów na wersję nowej generacji.

Czytaj też: Ciekawostki| Gadżety | Technologia | Polscy projektanci |Podróże| Kraków



źródło: Portfolio / materiały prasowe / Modul’air – dizajnerski nawilżacz powietrza od polskich studentów