Dla wielbicieli minimalizmu: niewielkie mieszkanie w Gdyni

Najnowsza realizacja studioLOKO to niewielkie mieszkanie w Gdyni. Styl skandynawski, a co za tym idzie również minimalizm, prostota i funkcjonalność to były jedyne wytyczne od właściciela. Reszta zależała już tylko od projektantek.

Wnętrze miało być praktyczne, wykonane z wytrzymałych materiałów. Według projektantek wyzwanie stanowił nietypowy układ mieszkania. Powierzchnia mieszkania to ok 50 m kw., na którą składa się korytarz,  salon z aneksem, łazienka i sypialnia. Co istotne, salon jest połączony z kuchnią. Mimo ograniczonej powierzchni udało się wydzielić jeszcze część jadalnianą.

Jak podkreślają same projektantki – zaprojektowanie takiej powierzchni to przede wszystkim duży nacisk na spójność wizualną i równowaga między pomieszczeniami, czy też strefami. Jednym z trików jest użycie tego samego koloru w części wypoczynkowej, co w kuchni i jadalni.

W salonie postawiono na drewno. Ciekawym elementem ozdobnym jest ściana z drewnianych i białych kubików. Zostały one wykonane według projektu studioLOKO na zamówienie  u zaprzyjaźnionego stolarza. Początkowo w salonie miał być wiszący regał, ale żeby nie był zbyt przytłaczający – zdecydowano się na kubiki, dzięki czemu coś ciekawego dzieje się na ścianie i nie jest to np. galeria plakatów, czy zdjęć.

We wnętrzu widoczny jest również motyw roślinny.

Chciałyśmy przełamać geometrię zaprojektowanych przez nas mebli czymś organicznym. Nie chciałyśmy zbytnio eksperymentować we wnętrzu, ale zależało nam na efekcie wow. Dlatego postawiliśmy na nietypowy materiał jakim jest okładzina z laminatu betono-podobnego oraz wykonane z tego samego materiału drzwi. Dzięki temu ściana wygląda bardzo efektownie – mówi Daria Skoczylas ze studioLOKO.

Mieszkanie, mimo że niewielkie, to zostało urządzone tak, aby było przestronne. Zasługę miały w tym także drzwi do sufitu marki INTER DOOR.

Przy wyborze drzwi ważne jest dobranie odpowiedniego materiału do charakteru wnętrza. Jeżeli chcemy zaakcentować drzwi to można to zrobić, ale w przemyślany sposób. Jest wiele dróg potraktowania tematu drzwi we wnętrzach, wszystko zależy od klienta i projektu. W naszych projektach stawiamy na rozwiązania, które idealnie pasują do wnętrza, uzupełniają je. Tym powinniśmy kierować się kiedy aranżujemy wnętrze – dodaje Daria Skoczylas.

W projekcie mieszkania znalazły się drzwi wysokie do sufitu, bez górnej belki, co optycznie powiększyło wnętrze. Warto stosować takie rozwiązania, które wpłyną wizualnie na wnętrze. Drzwi mogą spełniać kilka ról, w tym estetyczną, ale mogą również podwyższyć optycznie wnętrze. Warto o tym pamiętać urządzając swoje mieszkanie.

Realizacja: studioLOKO (studioloko.pl)
Foto: Karolina Chęcińska

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły