ul. Koszykowa 31/37

Dlaczego balustrady starych budynków w Warszawie mają zielony kolor?

Wiele zabytkowych budynków w Warszawie ma zielone balustrady. Barwa ta popularność zyskała w okresie PRL. Stołeczny Konserwator Zabytków chce, by balustrady po remontach zachowały oryginalny kolor, który w ciężkich, socrealistycznych gmachach nadaje budynkom lekkości. Zupełnie inaczej budynki wyglądałyby z elementami pomalowanymi na kolor czarny.

W ostatnich latach podczas przeprowadzania prac remontowych coraz więcej metalowych balustrad balkonów jest malowanych na kolor czarny, antracytowy lub szary. Wynika to z kwestii współczesnego poczucia estetyki. Jednak “nowe” kolory nie zawsze będą dobrze wyglądać na zabytkowych gmachach.

Podczas remontów starych budynków przeprowadzane są badania stratygraficzne powłok malarskich. Dotyczy to elewacji oraz mniejszych elementów jak okiennice czy balustrady. Często wyniki takich badań są dla ekspertów zaskakujące.

W obiektach z epoki socrealizmu, tak licznych w Warszawie, elementy metaloplastyki barwiono na kolor zielony. W latach 50. XX wieku balustrady balkonów i podokienne kwietniki były malowane na “zniuansowane” odcienie jasnej zieleni. Wiele przykładów takiego detalu do dzisiaj przetrwało na fasadach domów Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, ale także na terenie całej Warszawy. Widać to na zdjęciu poniżej:

Marszałkowska 28

Ważne jest więc, aby przy przeprowadzaniu remontów zachować oryginalną kolorystykę wszystkich elementów zewnętrznego wystroju elewacji budynków, które zostały zaprojektowane jako zamknięta kompozycja. Takim przykładem uwspółcześnienia zabytkowego wyglądu jest elewacja budynku przy al. Wyzwolenia 16, w sąsiedztwie placu Zbawiciela (pierwsze zdjęcie w galerii pod artykułem).

Choć kamienica wykończona okładziną z jasnego piaskowca została zrewaloryzowana, to pomalowanie balustrad portfenetrów na kolor jasnoszary zmieniło wygląd elewacji. Patrząc na jeszcze nieremontowany, identyczny budynek po przeciwnej stronie ulicy pod nr 15, można porównać, jak pierwotnie wyglądała elewacja z zachowanym oryginalnym zielonym kolorem metaloplastyki.

W obiektach zabytkowych, które są remontowane z udziałem środków m.st. Warszawy Stołeczny Konserwator Zabytków przywiązuje ogromną wagę do odtworzenia wszystkich elementów wykończenia elewacji, które mają decydujący wpływ na wizerunek i charakter zabytku oraz odzwierciedlają gust epoki, w której powstały.

Dobrym przykładem właściwych praktyk konserwatorskich jest wyremontowana dzięki dotacji miejskiej, fasada budynku przy ul. Pięknej 31/37. W tym przypadku zwrócono szczególną uwagę na przywrócenie oryginalnego detalu elewacji. Jasnozielone balustrady nadają wyjątkowej lekkości i świeżości temu monumentalnemu budynkowi. Prace poprzedzono badaniami stratygraficznymi, dzięki którym udało się spod patyny czasu i miejskich zanieczyszczeń, wydobyć pierwotny kolor balustrad.

Przykład ten pokazuje, w jak ogromnym stopniu kolor, nawet drobnego detalu, oddziałuje na odbiór estetyczny całej elewacji budynku. Na osiedlu Bielany I, potocznie nazywanym „Piechotkowo” w remontowanym z udziałem miejskiej dotacji budynku przy ul. Skalbmierskiej 21, odtworzono kolorystykę balkonów, w podobnym odcieniu zieleni. O tej renowacji pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Zabytek | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa, fot. Stołeczny Konserwator Zabytków