Długi dom w Łodzi. Architekt zaprojektował go tak, by uniknąć wycinki drzew

Dom Lo…ng House zbudowany został w Łodzi. Jego projekt powstał w pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM.

Nazwa jednorodzinnego domu (Lo…ng House) nie jest dziełem przypadku. Odnosi się wprost do wielkości powstałego budynku. Jego powierzchnia wynosi 550 m kw., dlatego w środku powstała przestrzeń gotowa sprostać wszystkim potrzebom mieszkańców.

Dom zbudowany został na działce, której szerokość wynosi 22 metry. Kolejne 22 metry ma sąsiednia działka, na której rosną drzewa. Projektując budynek architekt musiał uwzględnić istniejący drzewostan, aby uniknąć konieczności wycinki roślin. W efekcie budynek zaprojektowano tak, aby mieszkańcom umożliwić widok na sąsiednią działkę, to właśnie tam rosną ponad stuletnie drzewa. Architekci zaproponowali budowę podłużnej bryły z płaskim dachem.


Budynek powstał dla rodziny z dwójką dzieci. Dom ma jasną elewację. Biały tynk w niektórych miejscach uzupełniony został kamieniem Grassi Pietre. Dom ma dwa poziomy, które zostały mocno przeszklone. Na piętrze urządzono ogromny taras, który w podłodze ma szczeliny. Te ostatnie powstały z myślą o zasadzonych drzewach, których korony będą przebijać się przez otwory i stanowić ozdobę tarasu.


Pracownia REFORM Marcin Tomaszewski działa w Łodzi. Specjalizuje się w odważnych projektach, które odpowiadają na potrzeby wymagających klientów. To właśnie architekci z tego biura stworzyli głośny projekt lustrzanego domu pod Warszawą, który opisaliśmy tutaj.

zdjęcia: Piotr Krajewski