Jeśli do czasu, do czasu zdarza ci się majsterkować w domu, naprawiać różne urządzenia, sprzęty lub pojazdy, na pewno zachodzi potrzeba użycia kluczy nasadowych. Stają się one jeszcze bardziej potrzebne, kiedy wykonujesz zawód mechanika, hydraulika lub ślusarza. Klucze nasadowe niewątpliwie są narzędziami, które bardzo mocno ułatwiają wykonywanie różnych prac, czyniąc je znacznie prostszymi, szybszymi i mniej stresującymi. Jeżeli w swoim domowym warsztacie brakuje ci kluczy nasadowych, to właśnie dziś jest dobry dzień, aby pomyśleć o ich zakupie.
Poznaj ofertę kluczy nasadowych w różnych rozmiarach
Klucze nasadowe w odróżnieniu od kluczy płaskich i oczkowych, składają się z nasadki, mocowanej na specjalnym uchwycie, który możemy nazwać rękojeścią. Nasadki dostępne są we wszystkich rozmiarach metrycznych i calowych i mogą mieć przekrój 6-cio kątny lub 12-sto kątny. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że klucze nasadowe z powodzeniem zastępują klasyczne klucze płaskie, sprawiając, że wielokrotnie powtarzana czynność odkręcania i zakręcania jest o wiele szybsza i przyjemniejsza do wykonania. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dodatkowe akcesoria znajdujące się w walizce z kluczami nasadowymi. Są to typowe grzechotki, uchwyty łamane i kątowe, a także przedłużki. Wszystko to sprawia, że narzędzia te sprawdzą się podczas prac w różnych trudno dostępnych miejsca. Z tego też powodu kompletne zestawy są chętnie wybierane nie tylko do domu, ale również do samochodu, a także jako narzędzia wyjazdowe w serwisach świadczących usługi u klienta. Bogaty zestaw z kluczami nasadowymi może obejmować również wiele innych końcówek i nasadek, przeznaczonych do odkręcania śrub innego typu.
Klasyczne klucze nasadowe w walizce
Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z takimi czynnościami jak wymiana świec zapłonowych w silniku, dokręcanie śrub, na których zamocowane są wiszące szafki lub przykręcanie śrub w ogrodzeniu, tym co mogło cię denerwować, była konieczność ciągłego nakładania klucza prostego na główkę śruby. Rozwiązanie jednak istnieje i jest bardzo proste. Wystarczy tylko użyć kluczy nasadowych zamocowanych na grzechotce. Wyposażona jest ona w blokadę i sprzęgiełko, dzięki czemu wystarczy tylko przekręcić uchwyt w lewo, aby móc wykonać kolejny obrót dokręcający. Rozwiązanie to jest powszechnie praktykowane w wielu rodzajach narzędzi i znacząco przyspiesza czas wykonania zadania. Jeśli potrzebujesz takiego zestawu kluczy, zachęcamy do zakupu zestawu w poręcznej walizce. Każda nasadka ma tam swoje miejsce, przez co we wnętrzu pasuje porządek i ład. W skład kompletu mogą także wchodzić dodatkowe narzędzia, takie jak adaptery, przedłużki i dodatkowe uchwyty.
Pozostałe klucze nasadowe
Dla wielu osób kuszącą propozycją mogą być klucze nasadowe sprzedawane w wyjątkowo niskich cenach. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka mogą one robić dobre wrażenie. Jednak w ich przypadku znakomicie sprawdza się powiedzenie, nie oceniaj książki po okładce. O prawdziwej jakości kluczy można się przekonać dopiero podczas ich użytkowania. Zakup tanich narzędzi zazwyczaj wiąże się z tym, że zostały one wykonane z niskiej jakości materiałów. Kiepska stal użyta do wyprodukowania nasadek może skutkować tym, że podczas odkręcania lub zakręcania śrub z dużą siłą, ich wewnętrzne tulejki mogą ulec odkształceniu. W efekcie nawet po kilku pierwszych użyciach nasadek mogą one stać się niezdatne do dalszego stosowania. Co zatem można zrobić? Oczywiście lepiej jest zainwestować w lepszej jakości klucze, które zostały wykonane z atestowanej stali, dodatkowo wzmacnianej. Ma to znaczenie zarówno kiedy chcesz kupić klucze dla profesjonalistów, jak i do amatorskiego użytkowania.
Jak dbać o klucze nasadowe z grzechotką?
Kiedy już zdecydowałeś się na zakup dobrej jakości kluczy nasadowych, nie pozostaje ci nic innego, jak zacząć ich używać. Jak jednak należy to robić, aby nie doszło do przypadkowego uszkodzenia kluczy, nasadek i grzechotki? Poniżej prezentujemy skrócony przewodnik po prawidłowym użytkowaniu kluczy nasadowych.
- Nie rzucaj nasadkami — odkładaj je na miejsce, unikając powstawania w nich dużych naprężeń;
- Nie używaj grzechotki do odkręcania na siłę — klucze grzechotkowe bardzo ułatwiają pracę, ale ich sprzęgiełko jest podatne na awarie, jeśli użyjemy zbyt dużej siły. Do odkręcania mocno zapieczonych śrub bardziej nadają się klucze płaskie lub oczkowe.
- Czystość — dbaj o to, aby elementy zestawów były czyste i izolowane od wilgoci.
Na sam koniec cenna wskazówka. Klucze, jak i ogólnie wszystkie narzędzia, są doskonałym pomysłem na prezent dla mężczyzny. Chyba każdy pan ucieszy się z otrzymania prezentu niespodzianki w postaci zestawu z narzędziami. Jeśli nie wiesz, co taki zestaw powinien zawierać, polecamy właśnie uniwersalne klucze nasadowe w walizce. Dobrym wyborem jest także zestaw z podstawowymi narzędziami, w którym są i klucze nasadowe i wkrętaki z wymiennymi bitami, a także młotek, wkrętaki ręczne, takery i inne akcesoria warsztatowe.
Artykuł sponsorowany