Kolekcja LENS LINE

Dobry mebel z dobrym światłem. Podpowiadamy, które lampy wybrać do wnętrz

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w mieszkaniu czy biurze powinno być użyteczne i piękne. Funkcjonalność lamp sprowadza się nie tylko do dawania światła, ale też podkreślenia charakteru całego wnętrza. Polski producent oświetlenia, marka AQForm tłumaczy czym jest oświetlenie ogólne i zadaniowe oraz czym kierować się przy wyborze opraw.

Pisanie o tym, jakie zadanie ma oświetlenie ogólne, to tak, jakby przygotowywać się do wykładu z teorii funkcji lampy. Teoretycznie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale, warto to sobie uświadomić. Oświetlenie ogólne ma za zadanie równomiernie oświetlać pomieszczenie, ale też częściowo zastąpić nam funkcję słońca po zmierzchu. Najczęściej takie oświetlenie zajmuje centralny punkt w suficie, ale co zrobić, żeby rzeczywiście stało się światłem ogólnym?

Wybranie oprawy dającej światło na sufit, w górę, powoduje odbicie światła od płaszczyzny sufitu, co optycznie powiększa pomieszczenie. Takie światło jest bardzo miękkie w odbiorze ale trzeba pamiętać, że przy odbiciu światła od sufitu dużo mniej trafia do zasadniczej części pomieszczenia – na stolik, powierzchnię wyspy kuchennej czy kanapę, na której czytamy książkę. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest sięgnięcie po oprawy, które same świecą światłem odbitym. Światło odbija się od wnętrza oprawy dzięki czemu jest bardziej efektywne niż przy odbiciu od sufitu a przy tym pozostaje miękkie i delikatne.

Jako oświetlenie ogólne dobrze sprawdzają się też lampy z równomiernie rozświetloną przesłoną lub częściowo przeziernym kloszem. Przy projektowaniu oświetlenia ogólnego częstym błędem jest umieszczanie opraw wyłącznie w centralnym miejscu, ponieważ niekoniecznie właśnie tam najbardziej potrzebujemy światła. Sprawa ma się dużo gorzej, jeśli przy suficie zamontujemy lampę, która powinna znaleźć się nad stołem w jadalni. Takie oprawy mają wąski kąt świecenia i ich wybór skutkuje powstaniem snopów światła. Efektem są ciemne kąty wokół oraz niedoświetlenie sporej części wnętrza. To z kolei optycznie zmniejsza pokój i zmniejsza nasz komfort – niedoświetlone są ściany i sufit.

Oświetlenie ogólne ma za zadanie dać równomierne światło w całym pomieszczeniu. Zamiast jednej górnej lampy, można zastosować kilka regularnie rozmieszczonych punktów ukrytych w suficie podwieszanym, albo montowanych bezpośrednio na nim. Z kolei punktowe światło powinno służyć przede wszystkim jako oświetlenie akcentujące lub miejscowe. Dobry kompromis może stanowić stosowanie opraw z reflektorami o szerokim kącie świecenia i zdolnością do rozpraszania światła, tak aby nie tworzyło ostrych cieni, przykładem takiej oprawy jest QRLED 111.

Oświetlenie MAXI RING, fot. AQForm

Polski producent AQForm ma w swoim portfolio oświetlenie zarówno idealnie pasujące do mieszkań, jak i przestrzeni biurowych czy restauracyjnych. Oświetlenie MAXI RING dot to nowoczesna oprawa, wyróżniająca się solidnym wykonaniem oraz intrygującą stylistyką. Oprawa daje rozproszone światło, które odbija się od wewnętrznej ściany korpusu oprawy zanim trafi do pomieszczenia. To sprawia, że model ten jest idealny do powieszenia nad stołem lub jako oświetlenie ogólne. Warto zwrócić uwagę na wersję ze złotym środkiem, gdzie światło jest dodatkowo ocieplone przez kolor lakieru od którego się odbija.

Łazienka również potrzebuje światła ogólnego. ONLY mini hermetic to oświetlenie o podwyższonej szczelności, dzięki czemu sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych, nawet nad kabiną prysznicową. Kolekcja Only urzeka swoją minimalistyczną formą. W skład serii należącej do oferty AQForm wchodzą natynkowe oprawy sufitowe dostępne aż w siedmiu kolorach – czarny, białym, aluminiowym, szarym, złotym, antracytowym oraz miedzianym. Chyba każdy wybierze z nich coś dla siebie! Lampy te są maksymalnie uproszczone, a pozbawione zbędnych detali oprawy o zaokrąglonym kształcie stają się ciekawym elementem dekoracyjnym w nowoczesnym stylu.

Oprawa RAFTER, fot. AQForm

Oświetlenie zadaniowe jest bardzo ważne m.in. w przestrzeni biurowej. RAFTER to oprawa liniowa, która proponuje zestawy reflektorów zagłębionych w oprawie. Silne zredukowanie współczynnika olśnienia jest możliwe właśnie dzięki cofnięciu źródła światła oraz zastosowaniu lustrzanych, czarnych wykończeń. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się przy projektowaniu oświetlenia miejsc pracy lub oświetlenia przestrzeni komunikacyjnych. W oświetlaniu biur dobrze sprawdza się również kolekcja LENS LINE. To oświetlenie liniowe oferujące różne kąty świecenia. Dzięki możliwości wyboru kąta świecenia i jednej z wielu długości, z łatwością dobierzemy oprawę odpowiednią do rozmiaru oświetlanej powierzchni.

Materiały, faktury, kolory, wreszcie meble i sprzęty – każdy z tych elementów składa się na kompletny, spójny projekt aranżacji wnętrza. Nie możemy zapomnieć jeszcze o jednym czynniku. Dobrze dobrane oświetlenie podkreśli atuty wnętrza i ukryje jego ograniczenia, wpłynie na nasze postrzeganie przestrzeni, doda lub ujmie centymetrów, uwydatni detale. A przede wszystkim zadba o nasz komfort. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór lamp. To urządzenia, które pozwalają nam przyjemnie spędzać każdy dzień!

więcej na oficjalnej stronie: AQForm