Konkurs „Dobry Remont” w Poznaniu. Oto najlepiej wyremontowane kamienice

W konkursie na najlepiej wyremontowany budynek zwyciężyła kamienica u zbiegu ulic Wielkiej i Szewskiej. Drugie miejsce w konkursie „Dobry Remont” zdobył budynek na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Piekary. Z kolei trzecie miejsce kamienica przy ul. Libelta 27. Konkurs „Dobry Remont” doczekał się 6 edycji, przedstawiamy pełną liste zwycięzców.

Poznań to miasto, które od wielu lat coraz większą uwagę przykuwa do ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz promocji dobrych praktyk . Przykładami tego mogą być walka z wielkoformatowymi reklamami, o których przeczytacie TUTAJ, wprowadzenie ustawy krajobrazowej, o której przeczyatacie TUTAJ, a także TUTAJ. Ten sam cel przyświeca konkursowi na najlepszą renowację elewacji kamienicy “Dobry Remont”.

Najlepiej wyremontowana kamienica znajduje się u zbiegu ulic Wielkiej 9 i Szewskiej 21. Konserwacja elewacji wykonana w latach 2015-2016:


Projekt „Dobry Remont” ma na celu odbudowę, rewitalizację i modernizację najważniejszych zabytków w stolicy Wielkopolski. Akcji towarzyszy konkurs, w ramach którego mieszkańcy mogą wybrać najlepiej przeprowadzoną rewitalizację w Poznaniu. Dzięki opinii poznaniaków, władze będą lepiej rozpoznawały potrzeby mieszkańców.

Pierwsza edycja konkursu “Dobry Remont” odbyła się w 2009 r. Nagrody za najlepiej przeprowadzony renowację przyznawano corocznie – aż do 2014 r. Po 5 latach wrócono do tej idei. Ze względu na dłuższy odstęp czasu, jaki minął od ostatniej edycji wybór kandydatów nie ograniczał się jedynie do aktywności inwestycyjnej z ostatniego roku, ale obejmował szerszy katalog obiektów, których renowację przeprowadzono w ciągu kilku lat.

“Dbałość o kulturowe i historyczne dziedzictwo to jeden z priorytetów. Bardzo nas cieszy, że troskę o poznańskie zabytki wykazują także prywatni inwestorzy. Takie oddolne działania zasługują na wyróżnienie. Na pewno wpisują się w politykę Miasta Poznania. Mam nadzieję, że konkurs odniesie spodziewany skutek i podobnych inicjatyw będzie jak najwięcej”  – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Lista wszystkich nominowanych rewitalizacji:

ulica 27 grudnia 9 / Konserwacja elewacji wykonana w 2016 roku.


ulica Bydgoska 2 / Kompleksowe prace wykonane w latach 2014-2017. W trakcie prac odsłonięto malarstwo ścienne w dwóch sieniach. Oczyszczono także sztukaterie we wszystkich mieszkaniach.Konkurs „Dobry Remont”


ulica Chełmońskiego 20 / Kompleksowe prace wykonane w roku 2017Konkurs „Dobry Remont”


ulica Grottgera 15 / Prace kompleksowe wykonane w latach 2015-2018.


ulica Kościuszki 74 / Konserwacja elewacji wykonana w roku 2016.Konkurs „Dobry Remont”




ulica Libelta 27 / Konserwacja elewacji wykonana w roku 2017.


ulica Limanowskiego 15A / Kompleksowa konserwacja elewacji i klatki schodowej wykonana w latach 2015-2017.Konkurs „Dobry Remont”


ulica Niegolewskich 34 / Konserwacja elewacji wykonana w 2017.


ulica Ogrodowa 18/ Piekary 13 / Konserwacja elewacji wykonana w 2017.Konkurs „Dobry Remont”




ulica Piekary 9 / Konserwacja elewacji wykonana na przełomie 2018/2019.Konkurs „Dobry Remont”


ulica Plac Kolegiacki 16 / Konserwacja elewacji wykonana w 2018.


ulica Rynek Śródecki 3 / Konserwacja elewacji wykonana w 2016. Odsłonięto spod tynku klinkierowy detal architektoniczny.Konkurs „Dobry Remont”


ulica Strzelecka 27 / Konserwacja elewacji wykonana w 2018.


ulica Szewska 15 / Konserwacja elewacji wykonana w 2016.Konkurs „Dobry Remont”

Konkurs „Dobry Remont” w Poznaniu:

źródło: poznan.pl
zdjęcia: Adam Adamczyk / Norbert Rzepka /

Zobacz również: Poznań | Zabytek | Renowacja | Kamienica