Bogdan Zaha i Zaha Hadid
Bogdan Zaha i Zaha Hadid

“Dobrymi narzędziami robimy dobre projekty!”. Rozmowa z architektem Bogdanem Zahą

Bogdan Zaha na co dzień pracuje w pracowni Zaha Hadid Architects. Biuro opuszczają projekty, które stają się ikonami architektury i można je oglądać na całym świecie. W ramach platformy Future Builders architekt udzielił wywiadu, podczas którego opowiadał o zmianach, które czekają zawód architekta. Zebraliśmy kilka wątków i zachęcamy do przesłuchania całej rozmowy z architektem.

Platforma Future Builders to cykl rozmów z czołowymi architektami z Polski i zagranicy. Pomysłodawcą jej powstania jest firma Aluprof – jeden z europejskich liderów branży systemów aluminiowych dla budownictwa. Na oficjalnej stronie future-builders.com oprócz rozmowy z Bogdanem Zahą możecie znaleźć wywiady z Robertem Koniecznym, Przemo Łukasikiem, Zbigniewem Maćkowem i Alvaro Leite Sizą.

Rozmówcy platformy Future Builders: Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira.

Dyskusję z gośćmi prowadził dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny magazynu Zawód:Architekt. Piotr Żabicki podczas rozmowy z Bogdanem Zahą zwrócił uwagę na znaczenie ekologii w pracy architekta:

Czy uważasz, że architekci są gotowi, aby zmniejszyć nacisk na estetykę architektury, a więcej uwagi poświęcić kreowaniu zrównoważonego środowiska? Jak to wygląda w pracowni Zaha Hadid Architects?

To bardzo dobre pytanie. Zdecydowanie powinniśmy skupiać się na wpływie, jaki wywieramy na środowisko. W naszej pracowni mamy specjalny wydział ds. zrównoważonej architektury, który pomaga nam we wszystkich projektach. Gdyby głównym zadaniem architekta było wyłącznie projektowanie budynków z najlepszą efektywnością techniczną, zgodnie z obowiązującymi standardami, to nie nazywano by nas architektami, ale inżynierami. Uważam, że architekt musi być odpowiedzialny społecznie, nie może zwracać uwagi wyłącznie na kwestie estetyczne i techniczne.

Jak w Wielkiej Brytanii wygląda implementacja Building Information Modelling (BIM)? W Polsce większość małych biur architektonicznych pracuje jeszcze w systemie CAD. Jak to wygląda u ciebie? Czy państwo wspomaga modernizację projektowania? Przecież jest to dobre dla środowiska – w BIM-ie możemy modelować wiele różnych aspektów inwestycji, czego nie możemy zrobić w systemie CAD.

W Wielkiej Brytanii podejście jest bardziej liberalne, a zawód architektów jest regulowany zupełnie inaczej niż w Europie Kontynentalnej w tym sensie, że możesz projektować nawet nie będąc architektem, jednak wtedy nie możesz określać siebie mianem architekta. Tymczasem w pozostałej części Europy musisz być dyplomowanym architektem, aby móc projektować. W Wielkiej Brytanii najwięcej zależy od inwestora, tego jaki ma cel i potrzeby. Większość biur projektuje w BIM. W naszej pracowni stosujemy tą technologię w pracy nad wszystkimi projektami. To standard. Pracownie muszą samodzielnie inwestować w oprogramowanie, bo wiedzą, że dobrymi narzędziami zrobią dobry projekt.

Piotr Żabicki zapytał swojego rozmówcę o jego wizję miasta przyszłości. Jak będzie wyglądać?

Najpierw musimy wyobrazić sobie, czego jako społeczeństwo chcemy, jak chcemy razem funkcjonować? Czy będziemy dążyć do tego, by żyć blisko obok innych? Wydaje mi się, że zbliżamy się do typu miast, w których będziemy mieli możliwość szybszego poruszania się i nawet latania. Z drugiej strony pojawia się potrzeba ucieczki od zgiełku. Potrzeba ciszy, relaksu i spokoju. Miasto przyszłości powinno uwzględniać tę równowagę.

Podczas wywiadu transmitowanego na żywo swoje pytania mogli zadawać również widzowie. Czy osiągnięcia współczesnej technologii sprawią, że zawód architekta zniknie? Zobaczcie, co w tej kwestii uważa Bogdan Zaha. Wszystkie rozmowy w formie wideo dostępne są bezpłatnie na stronie www.future-builders.com oraz w serwisie Spotify (TUTAJ). Be part of Future Builders!

Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Future Builders