Dom 3 Bryły. Jest autonomiczny i pozwala na niezależność energetyczną i cieplną. Ile kosztuje?

Jego budowa jest tylko trochę droższa od tradycyjnych domów. 3 Bryły to projekt domu autonomicznego.  Zamierzeniem architektów było stworzenie nowoczesnego domu, który jest samowystarczalny i właścicielom pozwala na niezależność w zakresie energii, ciepła, chłodu i wody.

Projekt budynku przygotowali architekci z pracowni ZYXAK Architekci. Zaproponowali oni niestandardową formę – dom składa się z trzech brył ze spadzistym dachem, które przenikają się wzajemnie i są odzwierciedleniem czytelnego podziału przestrzenno-funkcjonalnego budynku. Materiały wykończeniowe utrzymane są w tonacjach szarości i grafitu, jednak wyróżnione barwą i fakturą – blacha i tynk mineralny – nadały dodatkowej wyrazistości.

Dom oglądany z zewnątrz przypomina nowoczesną, wiejską osadę. Zaprojektowanie budynku autonomicznego o takim kształcie wymagało odrębnego podejścia architektonicznego. Ilość wewnętrznych instalacji grzewczych, systemu rekuperacji, zasilania z umieszczonych na dachu paneli PV nie pozwoliło na całkowite rozdzielenie części domu lub łączenie tylko krawędziami dachu. Chcąc wyodrębnić przestrzeń dzienną, prywatną i garaż w postaci niemal samodzielnych brył, architekci z pracowni ZYXAK Architekci zastosowali dekonstrukcję budynku – można pomyśleć, że składa się z trzech połączonych fragmentów.

Wnętrza części dziennej zaprojektowane zostały jako open-space. Architekci stworzyli tu spójną, czytelną i funkcjonalną przestrzeń, w której pełno jest miejsca do przechowywania. Ogromnym plusem są panoramiczne okna, które kadrują widok na ogród. W centralnej części domu powstała swego rodzaju wyspa, w której ukryto małą toaletę i pralnię. Zabieg ten widać na rzucie, który publikujemy w galerii pod artykułem.

Dom 3 Bryły zaprojektowany został jako autonomiczny. Jest niezależny w zakresie własnej energii, geotermalnego ciepła i pasywnego chłodu, całkowicie uzdatnionego i nawilżonego powietrza oraz sterylnie czystej wody. Projektanci przewidzieli też wykorzystanie w obiegu dualnym wody deszczowej, a wzmocniona konstrukcja dachu podnosi jego wytrzymałość wobec silnego wiatru.


W sumie powierzchnia użytkowa domu 3 Bryły to 172,1 m kw. Dom ma pięć pokoi, kuchnię, trzy łazienki, garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie techniczne, pralnię, spiżarnię, dwie garderoby oraz saunę. Ile szacunkowo kosztuje jego budowa?

Budowa w dużym zakresie w systemie gospodarczym:

Stan surowy zamknięty:

  • Dom w standardzie  WT 2021 –  454.000,00 PLN brutto
  • Forteca klimatyczna – 568.000,00 PLN brutto

Stan surowy deweloperski (z instalacjami wewnętrznymi):

  • Dom w standardzie  WT 2021 – 756.000,00 PLN brutto
  • Forteca klimatyczna – 973.000,00 PLN brutto

Budowa w systemie generalnego wykonawstwa:

Stan surowy zamknięty:

  • Dom w standardzie  WT 2021 –  710.000,00 PLN brutto
  • Forteca klimatyczna –787.000,00 PLN brutto

Stan surowy deweloperski (z instalacjami wewnętrznymi):

  • Dom w standardzie  WT 2021 – 1.177.000,00 PLN brutto
  • Forteca klimatyczna – 1.334.000,00 PLN brutto

Więcej informacji o projektach Fortecy klimatycznej znajdziecie na oficjalnej stronie www.fortecaklimatyczna.pl.

źródło: Forteca Klimatyczna (fortecaklimatyczna.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z fortecaklimatyczna.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły