Dom Adolfa Hitlera

Dom Adolfa Hitlera w Austrii zmieni się w posterunek policji. 

Historia tego budynku ma wiele lat i jeszcze więcej wątków. Władze austriackiego miasteczka Braunau am Inn przez lata myślały co zrobić z budynkiem, w którym urodził się największy zbrodniarz XX wieku. Kontrowersyjnego obiektu nie tylko nie chcieli mieszkańcy. Władze obawiały się, że miejsce urodzenia nazistowskiego dyktatora może stać się miejscem kultu dla współczesnych naśladowców przywódcy nazistowskich Niemiec. Ostatecznie dom Adolfa Hitlera w Austrii zmieni się w posterunek policji, dzięki czemu będzie cały czas pod czujnym okiem policjantów. 

Dziś poznaliśmy projekt autorstwa austriackiej pracowni Marte Marte Architects, która wygrała konkurs na wybudowanie nowoczesnego posterunku policji. Historia ta nie była by szczególnie interesująca, gdyby nie fakt, że posterunek policji zastąpi niewielki domek, w którym w 1889 roku urodził się i żył przez 3 lata nazistowski zbrodniarz – Adolf Hitler. Dom Adolfa Hitlera zostanie zmieniony na posterunek policji z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że władze od kilku lat przymierzały się do budowy nowoczesnego komisariatu, który mógłby obsługiwać miasteczko Braunau am Inn oraz pobliskie wsie.


Drugim, prawdopodobnie najważniejszym aspektem, była obawa władz, że inna funkcja budynku mogłaby stać się miejscem kultu dla współczesnych naśladowców zbrodniarza. Z tego powodu odrzucono projekt przebudowy domy na bibliotekę. Zrezygnowano również z budowy obiektu muzealnego i memoriału, które upamiętniałyby ofiary Holokaustu. Wybór komisariatu miał dawać pewność, że kontrowersyjny obiekt zniknie z mapy miasta, a jednocześnie lokalizacja będzie pod czujnym okiem policji przez całą dobę co uniemożliwi organizację pielgrzymek przez neo-nazistów, co miało już miejsce wcześniej . Decyzję o przemianowaniu dawnego domu Hitlera leżącego przy Salzburger Vorstadt 15 na posterunek policji ogłosił we wtorek Minister Spraw Wewnętrznych Austrii – Karl Nehammer

Wraz z komunikatem Karla Nehammera zaprezentowano projekt autorstwa cenionego biura projektowego Marte Marte Architects. Według wstępnych planów, nowy posterunek ma powstać do 2023 roku. 

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Dom jednorodzinny | Miasto | Zabytek

źródło: desigboom.com
zdjęcia: thomas ledl, via wikimedia commons 
wizualizacje: Marte Marte Architects