Dom Azyl pod Warszawą od architektów z pracowni Tworzywo Studio.

Dom Azyl zaprojektowali architekci z TWORZYWO studio  – Joanna Dziurkiewicz i Marcin Dziurkiewicz. Dom o czarnej elewacji od frontu ma tylko drzwi i bramę garażową. Z założenia nie ma zapraszać do środka, nie ma też zachęcać do zaglądania do wewnątrz. To azyl- dom, w którym mieszkańcy czują się bezpiecznie, swobodnie, u siebie. Dom widoczny za dnia – w całości ukrywa się po zmierzchu.

Tak jak frontowa elewacja odgradza Dom Azyl od ulicy, tak tylna część domu i jedna z bocznych elewacji to obraz charakterów mieszkańców i ich podejścia do życia- funkcjonowania w przestrzeni jaką jest las. Wiedzą, że to on jest tutaj gospodarzem, że oni są tu tylko gośćmi


Dlatego duże tafle szkła pomagają mu wniknąć do wnętrza, zatopić dom w promieniach słonecznych i totalnie się w nim zadomowić. Ruchome przesłony specjalnie zaprojektowane przez architektów pomagają nieco droczyć się ze słońcem regulując wpływ nasłonecznienia i padanie promieni słonecznych. Podczas regulacji tych stalowych obitych drewnem przesłon dzieje się magia! Romans światła i cienia w tanecznym uścisku.

Przestrzeni jest dużo- zarówno w środku jak i na zewnątrz. Dom Azyl otula taras, za sprawą którego możliwe jest obejście domu dookoła. Jest on też ekspozycją dla istniejących drzew oraz nowych nasadzeń. Dach skośny pod różnymi kątami nie zdradza nam czy skrywa część domu czy może kawałek tarasu. Nie da się zgłębić tej tajemnicy od frontu. 

Różne kąty połaci dachowych nie są tu przypadkowe. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu dom nabrał doskonałych proporcji nie tracąc przy tym nowoczesnej i świeżej formy. Pomieszczenia są wysokie i przestronne, przejścia szerokie, okna duże. To dom, który pozwala rozwinąć skrzydła, pomaga snuć i realizować marzenia.

O architektach:
TWORZYWO studio to twórcza pracownia projektowa. Realizuje projekty w Polsce i za granicą. Kreuje przestrzenie we wnętrzach budynków, a także specjalizuje się w projektowaniu indywidualnych domów jednorodzinnych. Tworzy wnętrza o unikalnym klimacie oddające indywidualny charakter jego funkcji oraz odzwierciedlające pragnienia i potrzeby klientów.

Czytaj też: Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Warszawa

 

 

Projekt: TWORZYWO studio
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: pod Warszawą

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły