Dom bardziej smart. Samsung prezentuje nowe urządzenia z serii Bespoke AI

Nowe produkty z serii Bespoke AI pozwalają oszczędzać energię, umożliwiają ich zdalną obsługę i przede wszystkim świetnie wyglądają. To przykłady minimalistycznego designu, które pozwalają im wtopić się w domowy krajobraz, a użytkownikom cieszyć się z ich możliwości. Nowe produkty zaprezentowano podczas targów EuroCucina w Mediolanie.

Samsung już od lat prowadzi badania, dzięki którym projektowane urządzenia są wydajniejsze i potrafią więcej. Dzięki osiągnięciom naukowców i inżynierów można zoptymalizować ich działanie, zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na oszczędności. W zadaniu tym pomaga sztuczna inteligencja, która zarządza całym systemem.

O tym, że bycie “eko” każdego dnia jest możliwe, przekonujemy się zaglądając do Szwecji. Pod Sztokholmem powstaje osiedle Brobyholm, które ma być przykładem energooszczędnego miejsca, wspomaganego przez sztuczną inteligencję. Firma Samsung dostarczyła lodówki, piekarniki, zmywarki, pralki i suszarki, które są zasilane dzięki panelom fotowoltaicznym na dachach. Domy będą wyposażone w system magazynowania energii, dzięki któremu będą niezależne energetycznie. Pierwszy, pokazowy dom, który zbudowano, pozwala optymistycznie patrzeć na cały projekt. Gdy tylko wzejdzie słońce, dom zaczyna wytwarzać i magazynować energię. W słoneczne dni system inteligentnego domu włącza ogrzewanie lub klimatyzację z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić energię w ciągu dnia, gdy słońce zajdzie lub zrobi się pochmurnie. W upalne dni, pod nieobecność właścicieli, SmartThings może automatycznie włączyć klimatyzację i opuścić rolety, aby utrzymać niską temperaturę. Co więcej, jeszcze przed wyjściem z domu, można wstępnie załadować pranie do pralki, a system SmartThings określi, kiedy zużycie energii jest najniższe w ciągu dnia i automatycznie uruchomi urządzenie. Ilość produkowanej i zużywanej energii można śledzić na ekranie telefonu. Daje to poczucie kontroli i ułatwia organizację domowej pracy. Wróćmy jednak do Mediolanu.

Urządzenia Samsung zaprezentowane podczas EuroCucina 2024 to najnowocześniejsze sprzęty w portfolio marki. Składają się na nie urządzenia do zabudowy kuchni i inne inteligentne produkty z serii Bespoke AI. Producentowi udało się opracować rozwiązania, które sprawiają, że urządzenia pracują zużywając mniej energii i nie tracą swojej funkcjonalności i wydajności. Przykłady?

Na stoisku Samsung zaprezentowano też urządzenia, które wyłączają się, kiedy wychodzimy z domu. Inteligentnych rozwiązań sprzyjających niższemu zużyciu energii jest więcej. Dzięki funkcji Optimal Charging robot odkurzający ładuje się tylko do poziomu 60 proc. w godzinach szczytu, a funkcja Optimal Cheduling zaplanuje cykl działania zmywarki w godzinach poza szczytem.

W strefie Premium Built-in Kitchen zaprezentowano też inne urządzenia do zabudowy – lodówki, zmywarki czy piekarniki. Nowością jest szeroka lodówka do zabudowy z zamrażalnikiem dolnym. To odpowiedź na potrzeby tych, którzy uwielbiają gotować, albo mieszkają w kilka osób. Lodówka dzięki trybowi AI Energy pozwala ograniczyć zużycie energii o 10 proc. W razie potrzeby tryb oszczędzania energii pozwoli użytkownikom oszczędzać energię poprzez zmianę prędkości kompresora i częstotliwość cyklu rozmrażania. W kwestii utrzymania żywności w świeżości pomaga natomiast system Twin Cooling Plus. Gwarantuje on, że jedzenie zachowuje świeżość przez dłuższy czas poprzez zmianę temperatury i wilgotności w chłodziarce z wykorzystaniem niezależnych parowników i obiegów powietrza.


Pralkosuszarka Laundry Combo potrafi ograniczyć zużycie energii do minimum. Specjalny system Ecobubble pozwala skutecznie usuwać zabrudzenia piorąc w zimnej wodzie. Wyposażona w 7-calowy ekran pozwala nawet na odebranie telefonu bezpośrednio z pralkosuszarki. Urządzenie łączy się z innymi, a ekran na froncie pozwala nimi sterować.

Długość życia ludzi ulega zwiększeniu, obserwujemy, że chcą coraz więcej czasu poświęcać własnemu rozwojowi, nie chcą go tracić na zbędne czynności. Dlatego wierzymy, że technologia umożliwiająca łączność między urządzeniami podniesie ich jakość życia – powiedział Moohyung Lee, EVP and Head of the Customer Experience Team, Digital Appliances (DA) Business w Samsung Electronics.

Podobny ekran znalazł się w płycie indukcyjnej Anyplace. Ta ostatnia wyróżnia się tym, że niemal jej cała powierzchnia służy do gotowania. Jest to możliwe dzięki 22 prostokątnym cewkom, dzięki którym powierzchnia do gotowania jest większa, niż w przypadku konwencjonalnej 4-polowej płyty. Płyta indukcyjna Anyplace wyposażona jest w szkło Anti-Scratch Glass o podwyższonej odporności na zarysowania.

Podczas targów mogliśmy zobaczyć nową energooszczędną zmywarkę, która wyposażona została w system WaterJet Clean. Zapewnia on intensywne mycie pod każdym kątem, wpływając na energooszczędność. Co więcej, kiedy włączony jest program Extra Silence, urządzenie działa przy poziomie hałasu wynoszącym zaledwie 41 dB. Dodatkowo, dzięki aplikacji SmartThings użytkownicy mogą zaoszczędzić więcej energii na inne swoje codzienne aktywności. Tryb AI Energy w ramach SmartThings monitoruje zużycie energii i przewiduje jej bieżące zużycie. Użytkownicy mogą również włączyć tryb oszczędzania energii, jeśli miesięczne rachunki za prąd zdają się przekraczać założony cel. Wówczas zmywarka zużywa do 23 proc. mniej energii dzięki programowi Garnki & Patelnie, obniżając temperaturę głównego trybu mycia i płukania gorącą wodą, jednocześnie wydłużając czas trwania cyklu.

Obok rozwoju technologii Samsung pamięta o wzornictwie. W ramach Milan Design Week 2024 odbyła się wystawa Newfound Equilibrium, w ramach której zaprezentowano filozofię projektowania Samsung, skupiającą się na użytkowniku. Interaktywna instalacja oddziaływała na przeróżne zmysły i była jak kojąca podróż przez baśniowy świat. W ostatniej salce ekspozycyjnej można było wykorzystać zmysł dotyku. Zaprezentowano w niej artystyczne projekty frontów autorstwa MUTINA, które przygotowano dla lodówek i szafy parowej AirDresser. Zaprojektowane przez MUTINA fronty miały chropowatą powierzchnię, a wystające fragmenty pozwalały poczuć ich fakturę.

źródło: materiały prasowe, opracowanie własne

Czytaj też: Kuchnia | Dom | Technologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły