Ten dom nie ma okien! Do środka wpada jednak sporo światła!

Ten niesamowity dom zaprojektowany został przez portugalskie biuro architektoniczne AIRES MATEUS ASSOCIADOS. Biuro to słynie ze swoich niebanalnych, zaskakujących, a jednocześnie minimalistycznych projektów.

Patrząc na dotychczasowe realizacje biura prawie zawsze, można odnieść wrażenie, że architekci bawią się bryłą przy czym, robią to w sposób bardzo przemyślany. Tak było i w tym przypadku. Ten ciekawy, wręcz archetypiczny, jeśli chodzi o bryłę dom, zlokalizowany został na wzgórzu miasta Leiria. Niedaleko twierdzy i zabytkowych murów obronnych.

Całość podzielona jest na dwie części. Pierwsza zlokalizowana wyżej to część ogólnodostępna, natomiast prywatna (w postaci sypialni i łazienek) schowana jest poniżej terenu działki wokół patio, które prowadzi na podwórko. Dzięki temu pomieszczenia są dobrze oświetlone oraz izolowane od hałasu.

Co ciekawe dom ten nie posiada tradycyjnych okien, całość doświetlona jest dzięki specjalnym otworom wykonanym w dachu budynku. Cała zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna cześć budynku utrzymana jest w bardzo minimalistycznym stylu, zachowując przy tym ciepły klimat domu jednorodzinnego.