źródło: BAAR

Dom-bliźniak w Zabrzu. Architekci całkowicie zmienili jego oblicze

Rozbudowa tak starego domu mogła wydawać się niemożliwa. Udało się to jednak architektom z pracowni BAAR, dzięki którym dom-bliźniak w Zabrzu zmienił się nie do poznania.

Realizacja, którą przedstawiamy to rozbudowa niewielkiego budynku o wielkości 3 pokojowego mieszkania, który zlokalizowany jest na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych w Zabrzu. Dom połączony jest jedną ze ścian zewnętrznych z innym budynkiem. Inwestorzy to młoda rodzina z dwójką dzieci, która chciała dostosować go do swoich potrzeb.

Priorytetem stało się zwiększenie powierzchni użytkowej domu (w tym: dobudowa garażu i dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych) oraz stworzenie klarownego podziału urbanistycznego gwarantującego efektywniejsze wykorzystanie całej działki.

Ważnym elementem rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej. Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów, jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku.

Kluczowy moment projektu to pomysł na scentralizowanie najważniejszych przestrzeni życiowych domu w jednej strefie, znajdującej się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki temu otrzymaliśmy budynek, którego wnętrze przenika się z otoczeniem w sposób dogodny dla mieszkańców – opisują architekci.

Zewnętrznie centralizacja to nowa kubatura (wiatrołap, kuchnia, garaż), oddzielająca powstałe strefy – publiczną (podjazd) i półprywatną (ogród), dając mieszkańcom widok od środka na część wejściową domu jak i niewidoczny dla przechodniów ogród.

Wewnętrznie centralizacja to otwarta część dzienna ( serce domu – połączenie holu, kuchni, jadalni z pokojem dziennym ), która sprzyja kontaktom rodzinnym, ale daje też możliwość „rozejścia się” do oddzielnych części rodziców i dzieci, znajdujących się na przeciwległych krańcach domu.

W efekcie końcowym powstał nowoczesny i energooszczędny dom, który subtelnie wpisuje się w historyczną tkankę poniemieckiego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Odpowiadający na nowe potrzeby funkcjonalne mieszkańców, dający im duże poczucie prywatności ale też otwierający się na otoczenie. Dom o spójnym układzie funkcjonalno- przestrzenno-stylistycznym.

Czytaj też: Dom | Renowacja | Metamorfoza

lokalizacja: Zabrze
projekt: 2013
realizacja: 2015
powierzchnia: 220 m kw
inwestor: prywatny
architekci: Adam Radzimski, Karolina Rączka (BAAR)