Dom Chmura. Zbudowali go na zwyczajnym osiedlu

Projekt Domu Chmury jest przykładem tego, że oryginalny projekt z powodzeniem można zrealizować na wąskiej działce w bezpośrednim otoczeniu innej zabudowy jednorodzinnej.

Dom zaprojektowali architekci z pracowni McBride Charles Ryan. Budynek powstał na zwyczajnej ulicy z zabudową jednorodzinną w centrum Melbourne w Australii. Co ciekawe, nie jest to zupełnie nowy budynek. Nietypowa chmura zbudowana została w ogrodzie i stanowi przedłużenie istniejącego wcześniej typowego, australijskiego domu jednorodzinnego.

Pomysł na rozbudowę starego domu wziął się z potrzeby posiadania wygodnej i przestronnej strefy dziennej. Dlatego w „chmurze” zaprojektowano salon z jadalnią, w której domownicy mogą spędzać popołudnia i przyjmować gości. Salon nie ma tradycyjnych ścian i sufitu – te elementy są obłe i łączą się w jedną płaszczyznę otulającą domowników. Elementem charakterystycznym jet mocno przeszklona ściana, która wychodzi na pozostałą część ogrodu z basenem.


Mieszkalna chmura została doceniona w wielu międzynarodowych konkursach, między innymi trafił do finału World Architecture Festival (2012) w kategorii domy jednorodzinnej i zdobył tytuł najpiękniejszego budynku mieszkalnego w Melbourne Design Awards (2012).

źródło: McBride Charles Ryan