Dom z czerwonej cegły na Morawach

Jednorodzinny dom z cegły na Morawach zaprojektował Jan Proksa. Głównym celem architekta było dopasowanie budynku do panującej w okolicy niskiej zabudowy oraz charakterystycznego dla południowych Morawach zaplanowania terenu.

Dom znajduje się na terenie Czech, niedaleko południowej granicy Polski. Okoliczna zabudowa w większości składa się z niskich budynków w kształcie liter L, postawionych na prostokątnych parcelach. Ważny był również aspekt społeczny wyglądu budynku. Okolice w znacznej większości zamieszkują rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, dlatego kształt bryły pozostał prosty, nie rzucający się w oczy, jednak elegancki i ciekawy.

Wybór materiału na fasadę był prosty. Wybrano czerwoną cegłę ze względu na 3 powody. Po pierwsze, jest trwałym i tanim budulcem, na który mogli pozwolić sobie inwestorzy. Po drugie, nawiązuje do okolicznych niewielkich farm i gospodarstw, które w całości wybudowane są właśnie z czerwonej cegły, a po trzecie, czerwona cegła jest materiałem, z którym bardzo dobrze się „współpracuje”. Łatwo go dopasować zarówno do architektury bardziej tradycyjnej jak i współczesnej.