Dom dla fanów brutalizmu. Zaprojektował go Adam Spychała

Dom 404 to nowy projekt, który architekt Adam Spychała przygotował dla fanów brutalizmu. Również tym razem projektant odwołuje się do stylu brutalistycznego w architekturze. Monumentalny dom jego projektu mógłby stanąć w leśnej, podmiejskiej scenerii.

Styl brutalistyczny w architekturze był odwrotem od gładkiej i sterylnej estetyki. Zamiast tego hołdował większemu zróżnicowaniu faktur i rozrzeźbieniu brył. Ekspresja i sensualność stały się kluczowymi elementami determinującymi nową formę budynku.

Dom 404 powinien spodobać się fanom brutalizmu. Przedstawiony projekt koncepcyjny został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej współgrać z atrybutami otoczenia, przy konsekwentnym zachowaniu wspomnianych typowych idei stylu brutalistycznego, a więc z akcentem na dynamikę, prostotę i szczerość.

W tym celu budynek i jego wertykalna, surowa forma została wpasowana w łagodnie opadające zbocze Bieszczad. Chrakterystycznym elementem projektu, kształtujacym jego wyraz architektoniczny są brise soleil, czyli betonowe żaluzje o zróżnicowany charakterze dla poszczególnych poziomów: od regularnego pionowego rytmu poziomu 2 po bardziej nieregularną siatkę najwyższej kondygnacji – opisuje Adam Spychała.

Aby przełamać monotonność szarości architekt wykorzystał kolorowe “zaślepki” – ten akcent nawiązuje do mondrianowskiego neoplastycyzmu.


Jak budynek wygląda w środku? Ukształtowanie terenu zdefiniowało nie tylko architekturę, ale i cały układ funkcjonalny. Tworzą go trzy poziomy połączone rdzeniem komunikacyjnym klatki schodowej. Na parterze znalazło się wejście do budynku. Jest tam również strefa gospodarcza. Poziom drugi składa się z dwóch pokoi z łazienkami. Tutaj też zaprojektowano wejście na poziom wznoszącego się terenu. Na najwyższym “lewitującym” nad terenem piętrze zaplanowano powstanie pokoju dziennego z kuchnią oraz trzeciej sypialni z łazienką.

Talent Adama Spychały dostrzegli producenci filmu Spiderhead, którzy przygotowali produkcję dla platformy Netflix. Adam Spychała zaprojektował brutalistyczną konstrukcję, która zagrała w filmie. Nasz artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ.

źródło: Adam Spychała

Czytaj też: Ciekawostki | Brutalizm  | Dom | Beton | whiteMAD na Instagramie