Dom dla fanów modernizmu. Architekt postawił na dynamiczną formę

Dom oznaczony numerem 384 zaprojektował architekt Adam Spychała, to skromna bryła, która powinna spodobać się fanom modernizmu.

Dom ma trzy kondygnacje. Charakteryzuje się prostą, oszczędną w wyrazie formą. Aby ożywić bryłę i nadać jej dynamizmu architekt zaprojektował nadwieszenia. Ten zabieg przesunięcia poszczególnych kondygnacji względem siebie maskuje nudę prostopadłościennego kształtu “rdzenia”, sprawiając że zwykły dom – kostka, nabiera zupełnie innego, bardziej żywego charakteru.

Dom ma charakterystyczną formę, której wygląd nawiązuje do “białego” modernizmu oraz jego późniejszego odłamu, przejawiającego się w radykalnym brutalizmie. Wynikiem tego zestawienia jest kompromis pomiędzy funkcjonalizmem i ekspresją. Oryginalną bryłę osadził w krajobrazie zwykłego osiedla domów jednorodzinnych, jakich wiele na obrzeżach miast.

Układ funkcjonalny domu został rozplanowany na trzech kondygnacjach. Każda z nich uwzględnia inne funkcje. W strefie wejściowej parteru zaplanowano garaż, pokój gościnny, który może służyć jako biuro do pracy zdalnej, łazienkę, pomieszczenia gospodarcze oraz klatkę schodową, która rozdziela strefę dzienną drugiej kondygnacji z pomieszczeniem kuchni oraz salonu. Na najwyższej kondygnacji przewidziano strefę prywatną właścicieli z trzema pokojami i dwiema łazienkami.


Adam Spychała od kilku lat projektuje jednorodzinne domy, które utrzymane są w nurcie brutalizmu. Jego projekty pokazywaliśmy już wielokrotnie. Więcej możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała