Dom oznaczony numerem 384 zaprojektował architekt Adam Spychała, to skromna bryła, która powinna spodobać się fanom modernizmu.

Dom ma trzy kondygnacje. Charakteryzuje się prostą, oszczędną w wyrazie formą. Aby ożywić bryłę i nadać jej dynamizmu architekt zaprojektował nadwieszenia. Ten zabieg przesunięcia poszczególnych kondygnacji względem siebie maskuje nudę prostopadłościennego kształtu „rdzenia”, sprawiając że zwykły dom – kostka, nabiera zupełnie innego, bardziej żywego charakteru.

Dom ma charakterystyczną formę, której wygląd nawiązuje do „białego” modernizmu oraz jego późniejszego odłamu, przejawiającego się w radykalnym brutalizmie. Wynikiem tego zestawienia jest kompromis pomiędzy funkcjonalizmem i ekspresją. Oryginalną bryłę osadził w krajobrazie zwykłego osiedla domów jednorodzinnych, jakich wiele na obrzeżach miast.

Układ funkcjonalny domu został rozplanowany na trzech kondygnacjach. Każda z nich uwzględnia inne funkcje. W strefie wejściowej parteru zaplanowano garaż, pokój gościnny, który może służyć jako biuro do pracy zdalnej, łazienkę, pomieszczenia gospodarcze oraz klatkę schodową, która rozdziela strefę dzienną drugiej kondygnacji z pomieszczeniem kuchni oraz salonu. Na najwyższej kondygnacji przewidziano strefę prywatną właścicieli z trzema pokojami i dwiema łazienkami.

Adam Spychała od kilku lat projektuje jednorodzinne domy, które utrzymane są w nurcie brutalizmu. Jego projekty pokazywaliśmy już wielokrotnie. Więcej możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała