Dom dla uchodźców od IKEA z dwiema międzynarodowymi nagrodami

Jest wodoodporny, tani, waży jedynie 80 kg, a jego złożenie zjajmuje jedynie kilka godzin. Ten projekt ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego w Europie!

„Better Shelter” zostało zaprezentowane już roku w 2013. Przez kolejne cztery lata projekt modernizowano oraz przystosowywano do realnych warunków, w których będzie wykorzystywany.

Całość zamknięto w dwóch płaskich kartonach, co znacznie uprościło kwestie związane z transportem. Wewnątrz znajduje się metalowy stelaż, ściany boczne oraz dach, wraz z wentylacją i panelami słonecznymi. Do rozłożenia tymczasowego domu, potrzebne jest 5 osób i kilka godzin pracy. Jednak jej efektem jest „schronienie” mające niemal 20 metrów kwadratowych.

Cały projekt był tworzony we współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Na chwilę obecną powstało już 30,000 takich obiektów. Jednak jak zauważają projektanci i współpracujący z nimi politycy, problem migracyjny wciąż narasta, więc zapotrzebowanie na „Better Shelter” również windowane jest w górę.

Projekt nagrodzony został w prestiżowym konkursie Beazley Designs of The Year. Tegoroczna, dziewiąta już edycja była bardzo przychylna szwedzkiej marce meblarskiej. Wrócili do domów zarówno Beazley Designs of The Year for Architecture oraz Gran Prize 2017.

Do tegorocznej edycji nominowane były takie realizacje jak mediolańska Fundacja Prady czy londyńskie Muzeum Tate Modern.

 

Zobacz jak złożyć go w “2 minuty” :