Dom Elona Muska. Zaprojektował go Amey Kandalgaonkar

Tak oryginalna postać z pewnością nie zadowoli się standardowym projektem domu jednorodzinnego. Amey Kandalgaonkar zaproponował, by przyszły dom Elona Muska osadzić w środku krateru.

Amey Kandalgaonkar słynie z przygotowywania nietypowych domów, które osadza w wyjątkowej scenerii przyrody. Jednym z jego projektów jest koncepcja willi dla Elona Muska.

Projekt przewiduje budowę domu, którego kształt przypomina statek kosmiczny. Architekt osadził bryłę we wnętrzu krateru – dom, tudzież “spodek” wygląda, jakby tam wylądował.

Projektant zafascynowany jest unikalnymi zjawiskami w przyrodzie. Krater, który stał się “ogródkiem” budynku powstał w wyniku uderzenia meteorytu. W ten sposób powstały ściany, które definiują okrągłą przestrzeń i izolują wnętrze od otoczenia. – To idealna przestrzeń do interwencji architektonicznej – mówi architekt. Jedynym dodatkiem, które wypełnia wnętrze krateru jest konstrukcja dachu.


Projektant świadomie zaproponował kształt latającego spodka, w którym upatruje symbol kultury popularnej XX wieku. Zaprojektowanie dachu w takim kształcie jest też próbą nawiązania połączenia między ziemią, a kosmosem, z którego meteoryt nadleciał. Aby jeszcze bardziej nawiązać do klimatu kosmosu architekt zaprojektował wokół domu przestrzeń, która ma przywodzić na myśl marsjański krajobraz.

Amey Kandalgaonkar pracuje w Vancouver i Szanghaju. Studiował design i architekturę na University College London. Na co dzień zajmuje się również fotografowaniem architektury – stąd jego oko do detali. Nietypowy projekt jest tylko luźną koncepcją i nie wiadomo, czy zostanie zrealizowany. Jednak kto jak nie Elon Musk mógłby pozwolić sobie na taką realizację?

źródło: Amey Kandalgaonkar

Czytaj też: Dom | Ciekawostki | Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie