Dom Evy Braun
Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dom Evy Braun w Pobierowie – opuszczona letnia rezydencja przyciąga swoją tajemnicą

Dom Evy Braun w Pobierowie to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji zlokalizowanych na polskim wybrzeżu. Obiekt jest położony pośród drzew, tuż obok klifu, przy ostatnim zejściu na plażę w miejscowości. Dawna letnia rezydencja konkubiny i krótko żony Adolfa Hitlera, kanclerza III Rzeszy, pozostaje opuszczona i zdewastowana, ale mimo to przyciąga uwagę ciekawskich turystów.

Ten drewniany dom w stylu willi został wzniesiony w latach 30. XX wieku, a w kolejnej dekadzie stał się miejscem letnich pobytów Evy Braun. W tym okresie obiekt był pilnie strzeżony przez niemieckich żołnierzy. Odwiedzał go często Hermann Göring, który mieszkał w niedalekim Międzywodziu. Nie ma jednak żadnych zapisów historycznych, świadczących o tym, aby przebywał tutaj Adolf Hitler. Parterowy dom wzniesiono z drewna i nakryto naczółkowym dachem, w którym umieszczono wydłużone lukarny. Do budynku prowadził cofnięty ganek. Willa posiadała dość prostą konstrukcję, obie strony stanowiły swoje lustrzane odbicie.

Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dom Evy Braun


Po zakończeniu II wojny światowej budynek opustoszał i uległ degradacji. Pomimo braku nadzoru i opieki zachował swój kształt i oprócz licznych grafitti nie odniósł większych szkód. Okna i drzwi zabite deskami nie powstrzymują jednak wandali przed wchodzeniem do środka, co nie ma pozytywnego wpływu na kondycję drewnianej willi. Stan zachowania pomieszczeń jest dużo gorszy, niż choćby fasad czy dachu. Słynny dom Evy Braun budzi zachwyt wśród turystów ze względu na swoje malownicze położenie. Właściciel obiektu się nim jednak zupełnie nie interesuje, dlatego od wielu lat pozostaje opuszczony i zrujnowany. Lokalizacja nieopodal dużych hoteli generuje coraz większy ruch wokół willi, może to być dla niej szansą lub przekleństwem.

Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pomimo dewastacji historyczny obiekt stał się nieoficjalną atrakcją turystyczną zachodniego wybrzeża Polski. Niestrzeżona willa przyciąga setki głodnych nietypowych wrażeń podróżników.

Źródło: laola.pl, naszewycieczki.pl

Czytaj też: Ciekawostki | Architektura w Polsce | Domek letniskowy | Historia | Wille i rezydencje

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły