Dom Grzyb pod Łodzią. Oryginalna bryła nawiązuje do historii i otoczenia!

Na skraju lasu pod Łodzią, pośród brzóz i sosen, stanął dom jednorodzinny „Grzyb”. Nazwa była jedynym niezaplanowanym elementem w projekcie. Powstała spontanicznie po zakończeniu prac budowlanych i odnosiła się do formy domu i jego otoczenia.

Forma jest wynikiem połączenia archetypu domu, czyli prostej bryły nakrytej spadzistym dachem, oraz zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który narzucał kąt nachylenia połaci od 30 do 49 stopni. Powstała zwarta bryła, urozmaicona podcieniem przy wejściu i zaokrąglonymi narożnikami.

We wnętrzu, dzięki zastosowaniu półotwartego planu, ograniczono do niezbędnego minimum przestrzenie komunikacyjne. Niezmiernie ważnym aspektem, który był wzięty pod uwagę w czasie projektowania, była możliwość modyfikacji układu wnętrz w zależności od zmieniających się potrzeb użytkowników.


Umieszczona pośrodku klatka schodowa stała się trzonem, wokół którego toczy się codzienne życie mieszkańców. Poddasze z kolei pomieściło sypialnie córek inwestorów, które okazjonalnie przyjeżdżają w odwiedziny. Elewacje i dach Grzyba zostały obłożone wiórem osikowym. Materiał ten razem z obłymi narożnikami sprawił, że dom wtopił się w otoczenie.

Zmieniający się z czasem kolor okładziny upodabnia Grzyba do otaczającej go przyrody, spowodowało to, że stał się niejako jej integralną częścią. Przyroda została wykorzystana także jako element wnętrza, przez każde okno widoczny jest las, który został potraktowany jako nieustannie zmieniający się element dekoracyjny pomieszczeń. W zależności od pory dnia, roku i pogody zmienia się las i zmienia się wnętrze Grzyba i wygląd zewnętrzny domu. Dom Grzyb „żyje” rytmem przyrody.

O architektach: 
Barbara Ziemba – absolwentka kierunku architektura i urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obroniła dyplom: Łódź ziemia obiec(yw)ana. Wyróżnienie w XIV Edycji Konkursu im. Prof. Z. Majerskiego na Najlepszy Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach; nominacja do Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego na najlepszy, magisterski projekt dyplomowy 2011;

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Ciekawostki | Łódź | Polska

Dom Grzyb
Miejscowość: okolice Łodzi
Projekt: 2014-2016
Realizacja: 2016-2020
Architekt: Prosty Architekt / prostyarchitekt.pl