Dom Gwiazda pod Warszawą od Z3Z Architekci

Dom składa się z kilku promieniście rozmieszczonych brył, które swym kształtem przypominają gwiazdę. W trzech częściach umieszczono strefy dzienne, nocne oraz gospodarczą. Nietypowy kształt budynku to pomysł Z3Z Architekci na to, by sprawnie podzielić funkcje i sprawić, że sam budynek wydaje się by mniejszy.

Powierzchnia budynku wynosi 270 m kw. Dom znajduje się pod Warszawą. Powstał na przestronnej działce, dlatego architekci mogli sobie pozwolić na podział funkcji na mniejsze fragmenty. Fragmenty te scala stanowiący centralną część domu łącznik, wyraźnie odcinający się od pozostałych od ‘ramion’ gwiazdy. Łącznik oprócz jego oczywistej funkcji spojenia ze sobą układu stanowi także strefę wejściową domu. To w nim, w centrum założenia mamy łatwość i możliwość bezpośredniego udania się do wybranej części domu. Architekci zaproponowali tutaj dach, który łącznik ma identyczny w „wewnętrznej” jak i „zewnętrznej” części. Zadaszenie łączące strefę wejścia płynnie przechodzi przez hol na taras tym samym materiałem, a od zewnętrza oddziela przestrzenie jedynie wielka tafla szkła i drzwi wejściowe potęgując wrażenie przenikania. Zadaszenie łącznika tworzy także taras będący również w centrum domu. Kompozycja mimo wielości brył jest oszczędna. Jedno zadaszenie, jeden sufit przechodząc przez dom zapewnia wiele funkcji.

Zadaszony taras dzięki swojej lokalizacji między bryłami domu w centrum układu jest maksymalnie osłonięty od widoku sąsiadów, wiatru, deszczu i jednoczenie będąc na zewnątrz jest w środku domu. Granica między wnętrzem a strefą zewnętrzną zupełnie się zaciera, przebywając w środku nie można oprzeć się wrażeniu, że taras to część wewnętrzna domu. Przestrzeń wnętrza i zewnętrza jest postrzegana jako jedność. 


Z tarasu płynnie można przejść do części dziennej z wysokim otwartym sufitem salonu sięgającym do samego dachu. Ciekawe odczucia powoduje możliwość spojrzenia z jednej części domu na drugą. Przebywając w jednym ramieniu „Gwiazdy” patrzymy na drugie odchylone pod kątem. Daje to nietypową możliwość oglądania swojego domu z zewnątrz będąc w środku. Właściciele domu cenią sobie fakt, iż ich dom jest bardzo jasny, podkreślają, że słońce jest w nim przez cały dzień.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły