fot. Marta Ostrowska www.fabryczna.in

Dom Handlowy DOMUS w Łodzi wypiękniał. Wystarczyło zdjąć brzydką reklamę

Dom Handlowy „Domus” znajduje się w centrum Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 190. Latem 2018 r. zakończyła się jego przebudowa. Na wyczyszczoną elewację szybko zaczęły wracać szpetne szyldy. Sprzeciwili się temu najemcy jednego z lokali, którzy od kilku miesięcy prosili zarządcę budynku o zdjęcie reklam. Upragniony moment wreszcie nadszedł.

Budynek „Domus” zaprojektowało małżeństwo Heleny i Jerzego Kurmanowiczów. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 20 lipca 1967 roku. W latach 60. gmach zdobył nawet nagrodę III stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. 

Po dawnym blasku Domu Handlowego „Domus” został tylko ślad. Wprawdzie obecnie na kilku poziomach funkcjonuje handel, można tutaj kupić meble czy ubrania, jednak całość wizualnie znacznie odbiega od standardów, których moglibyśmy oczekiwać od największych miast w Polsce. 

Na parterze budynku działa restauracja Woda sodowa, której właścicielom los oblepionego reklamami budynku nie był obojętny. Zwrócili się do zarządcy Domu Handlowego „Domus” z prośbą o zdjęcie pstrokatych banerów z modernistycznego gmachu. Niestety na efekty musieliśmy czekać kilka miesięcy, ale udało się! Reklamy zniknęły z budynku ukazując piękno nowoczesnej, przeszklonej bryły. Mała rzecz, a cieszy!


Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

Niżej zdjęcie z sierpnia 2018 r. reklama sklepu odzieżowego już tam wisiała, fotograf skrył ją za drzewem: