Galleria OMA

Dom handlowy jak skała – oto Galleria od architektów OMA

Dom handlowy Galleria projektu architektów OMA należy do sieci pierwszych domów towarowych, które w Korei Południowej zaczęły powstawać w latach 70. XX wieku. Najnowszy obiekt otwarto w Gwanggyo, na południe od stolicy kraju Seulu.

Dom towarowy Galleria zaprojektowali architekci z pracowni OMA. To szósty obiekt należący do sieci luksusowych galerii handlowych. Budynek powstał w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich bloków mieszkalnych oraz biurowców i stanowi wizualną dominantę dzielnicy. Architekci zaproponowali nietypową elewację, która kolorem i kształtem przypomina ogromną skałę. Powstała mozaikowa fasada, która składa się z maleńkich płytek, których kolory ograniczone został do palety ziemistych barw. To celowy zabieg, który ma sprawić, że budynek swym wyglądem będzie nawiązywać do położonego w pobliżu parku.

Elewację w niektórych miejscach przełamano szklanymi wykuszami, w których umieszczono ciągi komunikacyjne. Jeden z nich wiedzie bezpośrednio z poziomu ulicy aż na dach budynku, gdzie utworzony park. Ta szklana fasada kontrastuje z nieprzezroczystością kamienia, a gościom budynku umożliwia korzystanie z nowych punktów widokowych.

Galleria OMA


Architekci spełnili w ten sposób główny cel, jaki przyświecał im pracując nad projektem. Chcieli stworzyć obiekt, który złamie schematyczne podejście do handlu – Galleria jest miejscem, w którym handel przenika się z kulturą, życiem miasta i przyrodą.

Czytaj więcej: Szkło | Elewacja | Park  | Witryna Sklepowa

źródło: Pracownia architektoniczna OMA