Dom i pracownia w jednym. Oto najnowsza realizacja Agnieszki Ziomek!

Dom i pracownia w jednym? Czemu nie! Zlokalizowany pośród majestatycznych buków i brzozowych zagajników, dom ten jest nie tylko miejscem zamieszkania, lecz także inspirującą przestrzenią twórczą. Architekt wnętrz zaprojektowała tę przestrzeń z myślą o połączeniu współczesnego minimalizmu z przytulnością, tak by natura i wnętrze przenikały się w harmonijny sposób. Budynek i jego otoczenie tworzą jedną całość – oazę, która wycisza, sprzyja pracy twórczej, a jednocześnie stanowi idealne miejsce dla rodziny i przyjaciół.

Dom jest zorganizowany wokół otwartego planu parteru, w którym przestrzeń dzienna płynnie przechodzi od salonu przez kuchnię po jadalnię, tworząc wygodną strefę dla domowników i gości. Naturalne materiały, takie jak brazylijski kwarcyt w salonie, oliwkowy kamień na blatach kuchennych, dębowe forniry oraz stal, szkło czy żelazo, nadają wnętrzu głęboko zakorzeniony w przyrodzie charakter. Kwarcyt o unikalnym rysunku na ścianie salonu przypomina przecięte drzewo sekwoi, a wyspa kuchenna oraz blat z oliwkowego kwarcytu wprowadzają subtelne refleksy światła. Dębowe forniry na ścianach, a także niestandardowe rozwiązania, jak wysokie ukryte drzwi czy indywidualnie zaprojektowane meble, tworzą atmosferę spokoju i harmonii we wnętrzu.

Do wnętrza domu wprowadza nas sporej wielkości hol. Z duża podwieszoną szafą, wysokim od podłogi po sufit, postarzanym lustrem, ławką i konsolą, nad którą zawieszona została dekoracyjna, podświetlana żelazna rzeźba.

W strefie dziennej kluczowym elementem są otwarte, duże okna, które zalewają przestrzeń światłem i wprowadzają widok na pobliską naturę. Na co dzień skrywaną za sporą ilością wełnianych firan opierających się na gresowej podłodze o strukturze ciosanego kamienia. Na ich tle, przy oknie wykuszowym znajduje się długi, drewniany, trzy metrowy stół z krzesłami. Wiszące nad nim ażurowe lampy tworzą elegancką i funkcjonalną przestrzeń jadalnianą.

W niedalekiej odległości znajduje się kuchnia z dużą wyspą kuchenną, stanowiącą serce domu. Ściana frontów wysokiej, fornirowej zabudowy kuchennej skrywa drzwi, które stanowią przejście do ukrytej spiżarki. Pozostała część frontów, za pomocą specjalnego systemu pozwala w razie potrzeby całkowicie zamknąć otwartą część kuchni.

W salonie satynowy, beżowo-brązowy marmur tworzy formę długiego, głębokiego blatu dla szafki RTV. Ściany i sufity wykończone dekoracyjnymi tynkami glinianymi, dębowymi fornirem oraz kamieniem dodają wnętrzu ciepła, kontrastując z jasnymi tonami off-white’owych powierzchni pozostałych ścian. Dwie duże zamszowe sofy ustawione naprzeciw siebie, wraz z niską drewnianą ławą na stalowych nogach, tworzą miejsce do odpoczynku, spędzania wspólnego czasu, podczas gier, rozmów czy filmowych seansów. Ukryty telewizor na co dzień pełni funkcję obrazu, obok którego na tle dekoracyjnej glinianej ściany, znajduje się autorski stalowy regał.

Znajdująca się w domu roślinności, dodatkowo ocieplają przestrzeń, na co dzień, a szczególnie zimową porą wprowadza dodatkowy kolor i namiastkę natury do wnętrza. Ostatnim pomieszczeniem, które zwraca swoją uwagę, jest niewielka toaleta. W całości wykonana z wielkoformatowych płytek, z których zbudowana została również minimalistyczna i surowa forma umywalki. Znajdująca się nad nią niklowana, ścienna bateria, która swoim kształtem przypomina wygiętą rurę, oraz antracytowa ceramiczna misa stanowią ciekawy detal oraz wprowadzają kontrast kolorystyczny do całości. Monumentalność i surowość pomieszczenia zostały przełamane podświetlanym lustrem o organicznym kształcie oraz głęboko szczotkowanym, dębowym fornirem w naturalnym odcieniu, znajdującym się w wysokiej zabudowie meblowej po przeciwnej stronie umywalki.

Piękno naturalnych materiałów kontynuowane jest na piętrze, gdzie mieszczą się dwa pokoje dziecięce, sypialnia z garderobą oraz dwie łazienki. Inspiracje do projektu mniejszej łazienki zaczerpnięte zostały nadmorskiego klimatu. Płytki w kolorze piasku i wody połączone z marmurowym blatem oraz szczotkowanymi dębowymi frontami szafek, subtelnie komponują się z białą oraz szarą matową ceramiką i armaturą. Część wyposażenia, jak stalowy biały regał i wieszak na ręczniki, odwołuje się do minimalistycznej estetyki, łącząc surowość form z przytulnym charakterem. Na ścianie, wykończonej glinianym dekoracyjnym tynkiem, znalazł swoje miejsce obraz przywieziony przez męża architektki z Nepalu.

Górną część tworzy duży korytarz, prowadzący wysokimi ukrytymi drzwiami do pozostałych pomieszczeń. Ściany w tej części domu pokryte są trzema rodzajami materiałów: tapetą imitującą materiał, dębowym szczotkowanym fornirem oraz wielkoformatową ceramiką w części okiennej, znajdującej się przy drewnianych, dywanowych schodach. Na jednej ze ścian mieści się duża szafa z dębowymi frontami, stworzona według projektu właścicielki. Podłoga na piętrze we wszystkich pokojach została wykonana z dębowej deski.

Projekt domu łączy funkcję mieszkalną z przestrzenią biurową, będąc miejscem pracy architekta wnętrz. Gabinet, w którym mieści się autorskie studio, jest miejscem spotkań, tworzenia nowych idei projektowych i realizowania pomysłów. Zza monitora ścianę gabinetu tworzy duże panoramiczne okno z widokiem na brzozowy las. Po przeciwnej stronie swoją strukturą zachwyca nieregularna ściana wykonana z dekoracyjnego tynku glinianego połączonego ze słomianą sieczką i drobnym kruszywem. Gabinet poza miejscem codziennej pracy, dzięki rozkładanej sofie może stać się pokojem gościnnym. Wielofunkcyjność wnętrza, pozwala dostosować je do potrzeb właścicieli.

Architektura wnętrz podkreślona jest przez przemyślane oświetlenie i sztukę, które zdobią ściany i uzupełniają całość estetyczną. Dodatkowe światło, rozmieszczone w odpowiednich oprawach, spełnia wszystkie funkcje oświetlenia – od ogólnego, po stwarzanie odpowiedniego nastrój we wnętrzu. Większość zastosowanych w projekcie lamp posiada możliwość modyfikacji barwy oraz ściemniania. W przestrzeni całego domu znajduje się sporo miejsc dedykowanych i zarezerwowanych dla różnorodnej sztuki, zdjęć oraz pamiątek rodzinnych i tych przywiezionych z przebytych podróży. W salonie znalazło się miejsce dla niewielkiego kominka, który zimową porą stwarza niepowtarzalny i niezastąpiony nastrój, cieszy oko widokiem płonącego ognia i leżącego przy nim kawałków drewna. Dywanowe, dębowe schody wraz wysoką fornirowa ścianą, z mocno zaznaczoną strukturą usłojenia, tworzą razem dużą monolityczną bryłę. Ściana przy schodach została wykończona w całości wielkoformatowymi płytkami, tworząc tło dla wysokich, panoramicznych okien i szklanej balustrady, a centralnym punktem jest autorski obraz zaprojektowany i wykonany własnoręcznie przez właścicielkę.

Dom ten odzwierciedla wizję właścicielki, by stworzyć przestrzeń, która sprzyja kreatywności pracy i codziennemu życiu. Zastosowane materiały, układ funkcjonalny, a także starannie dobrane rozwiązania tworzą środowisko, w którym można nie tylko odpoczywać, lecz także realizować swoje twórcze wizje. Połączenie różnych stylów w minimalistycznej oprawie sprawia, że dom jest zarówno funkcjonalny, jak i ponadczasowy. Przestrzeń domu stwarza równocześnie warunki dla spotkań, rozmów, wymiany inspiracji z rodziną, przyjaciółmi czy klientami. Dom otwiera nowe perspektywy na wnętrza jako miejsca życia, pracy i inspiracji. To wnętrze, w którym natura i nowoczesne rozwiązania współistnieją, a każdy detal służy budowaniu atmosfery przytulności.

Wykorzystane materiały, produkty i meble: 

1. Kuchni:
System otwierania Hava PEKA
Płyta grzewcza ze zintegrowanym okapem Elica

2. Toaleta:
Lustro Add Home
Płytki Fondovalle
Armatura i ceramika : Neve, Simas

3. Łazienka :
Płytki Fondovalle
Armatura oraz ceramika: Bellosta rubinetterie, Simas, Bette

Podłoga gresowa parter: Imola
Podłoga drewniana piętro: Finish Parkiet

O pracowni:
AZ INTERIOR DESIGN – „We wnętrzach szukam przestrzeni, nadaje jej funkcjonalny i estetyczny wygląd, dopasowany do indywidualnych gustów i potrzeb każdego inwestora. Bardzo często łączę ze sobą różne style, tak aby każde wnętrze miało swój wyrazisty i niepowtarzalny charakter. Uważam, że każde wnętrze powinno współgrać z rytmem życia jego mieszkańców, odzwierciedlać to kim obecnie są,  jednocześnie dawać im możliwość rozwoju i uwzględniać życiowe zmiany i decyzje.” – czytamy na stronie https://agnieszkaziomek.com/ 

Zdjęcia: Natalia Kaczmarek Inkadr / www.inkadr.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Minimalizm | Drewno | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie

page3image24320512 page3image24320720

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej