Dom inspirowany PRL-owskimi kostkami

Dom inspirowany PRL-owskimi kostkami na Dolnym Śląsku

Dom inspirowany PRL-owskimi kostkami, czyli charakterystycznymi sześciennymi budynkami mieszkalnymi, które powstawały najczęściej w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, zaprojektowali architekci z pracowni tu.studio. Poznajcie Dom 98, który powstanie na Dolnym Śląsku. 

Dom zaprojektowany został na wyjątkowej miejskiej działce, która urzeczywistnia marzenia Inwestorów o dobrym dostępie do centrum z równoczesną bliskością terenów zielonych. Budynek zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, wśród ‘PRL-owskich kostek’ i starodrzewia, natomiast tył działki otwiera się na park.

Bryłę domu kształtują relacje przestrzenne oraz program funkcjonalny. Od frontu zaprojektowano parterową część techniczną, która pozbawiona okien, odcina się od ulicy. Funkcja mieszkalna znajduje się w dwukondygnacyjnej bryle z przeszkleniami kadrującymi widoki na ogród i park. „Wycięte” patio sprawia, że ogród przenika do wnętrza domu i tworzy kameralne miejsce odpoczynku.

Prosta forma  nawiązuje do sąsiadujących ‘kostek’. Wiodącym materiałem wykorzystanym na elewacji, tarasie oraz dojściach do budynku jest cegła dopełniona jasnym drewnem i aluminium. Mimo zróżnicowania faktur, monochromatyczna kolorystyka nadaje całości spójnego i wyrazistego charakteru. Jak wam się podoba dom inspirowany Dom inspirowany PRL-owskimi domami?


Metryka projektu:
Nazwa: Dom 98
Lokalizacja: województwo dolnośląskie

Powierzchnia użytkowa: 212m2
Projekt: tu.studio
Wizualizacje: de light full / delightfullstudio.com

O pracowni: tu.studio to pracownia założona i prowadzona przez duet architektek. “Dobra architektura to dla nas przede wszystkim zbudowanie relacji pomiędzy budynkiem a otoczeniem. Ważne jest dla nas zrozumienie potrzeb i oczekiwań Inwestora, tak aby finalnym efektem współpracy było wykreowanie unikatowej, spójnej i przyjaznej przestrzeni. Dzięki połączeniu doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych pracowniach oraz kompleksowemu podejściu do architektury, oferujemy wsparcie na każdym etapie projektu. Dbamy nie tylko o względy estetyczne czy funkcjonalne, ale podążamy również za trendami w budownictwie, co pozwala na dopracowanie projektów w najmniejszym detalu.” – czytamy na stronie pracowni / Facebook: https://www.facebook.com/tu.studio.architektura/ Instagram: https://www.instagram.com/tu.studio_architektura/

Spodobał Ci się ten temat? O domach typu kostka pisaliśmy niejednokrotnie. Poniżej znajdziecie podobne tematy:

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Socrealizm | Modernizm | Architektura PRL

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły