Dom inspirowany złotą proporcją (łac. sectio aurea) powstał w portugalskim mieście Amarante. Jego nazwa – „Áurea housing” – wprost nawiązuje do głównej cechy budynku, czyli jego proporcji. Chodzi oczywiście o bryłę, która składa się z dwóch nakładających się na siebie prostopadłościanów, które w wielu punktach tworzą podział bryły w stosunku przybliżonym do wspomnianego wcześniej złotego podziału, który wynosi 1,618. Zabieg ten nie jest jednak „sztuką dla sztuki”. Chodzi tu o pewne prawidła, które znane są między innymi w matematyce, biologii, czy fizyce, które wskazują na wiele zalet owego „boskiego podziału”.
„Początkowym założeniem projektu „Áurea housing” była koncepcja złotego podziału. Rozwinął się wraz z wprowadzeniem dwóch złotych prostokątów i od tego momentu wszystkie przestrzenie płynęły naturalnie.” – opowiada architektka Mónica Pires.
Owe prostokąty, mimo swojej masywności, wyglądają lekko i subtelnie. To właśnie efekt zastosowania odpowiednich proporcji, które dla ludzkiego oka są „naturalne”, bowiem dostrzegamy je każdego dnia, niemal w każdym zakątku świata – na przykład obserwując płatki kwiatów, czy rozgałęzienia drzew.
„Przecięcie prostopadłościanów daje początek wewnętrznemu dziedzińcowi z funkcją oddzielenia części wspólnych od prywatnych i maksymalizacji wykorzystania naturalnego światła i panoramicznych widoków, promując silne połączenie między przestrzeniami wewnętrznymi a krajobrazem zewnętrznym.” – dodaje Mónica Pires
Neutralna paleta kolorów i naturalne tekstury tworzą spokojną i wyrafinowaną atmosferę, a elementy architektoniczne, takie jak przeszklone patio i różne wysokości sufitu, dodają walorów zarówno estetyczny, jak i funkcjonalnych, Program zaaranżowany w geometrycznie rozmieszczone prostokąty wyraźnie pasował do pomysłów klienta, który chciał, aby przestrzenie były intuicyjnie połączone.
„Bryła budynku charakteryzuje się płaskimi, czystymi liniami, tworząc objętość parteru i piwnicy, z iluzją podwójnego piętra w salonie, widzianego z zewnątrz. To przyjemne wrażenie podwójnej wysokości tworzy różne hierarchie i dynamikę w doświadczeniach między społecznymi i prywatnymi przestrzeniami domu. Salon, kuchnia i jadalnia są zintegrowane w otwartej przestrzeni, umożliwiając płynną cyrkulację i wizualną komunikację między różnymi obszarami. Koncepcja otwartego planu sprzyja rodzinnemu i społecznemu współistnieniu, zapewniając jednocześnie funkcjonalną elastyczność.” – podsumowuje architektka
Kolejnym bardzo ważnym elementem przy projektowaniu obiektu było połączenie wnętrza z ogrodem i widokami, które rozpościerają się z poziomu zarówno parteru jak i piętra. Udało się to dzięki zastosowaniu wysokich panoramicznych przeszkleń, a także odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń, tak by nic nie zaburzało widoków.
Czytaj też: Portugalia | Dom jednorodzinny | Architektura | Modernizm | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie