Mieszkanie jak betonowy bunkier. Fani brutalizmu go pokochają!

Apartament nazwany Perfect Storm powstał w pracowni Matt’a Woods’a i stanął na przedmieściach Sydney. Zaprojektowany został dla pary projektantów, kochającej brutalizm w architekturze.

Matt Wood, który od lat specjalizuje się w architekturze inspirowanej industrializmem i brutalizmem postanowił stworzyć swój pierwszy projekt mieszkalny w Sydney właśnie w tym stylu. Jego klientami okazała się para projektantów, która podobnie jak on, zakochana jest w prostocie betonu i minimalistycznych formach. Mieszkanie prócz betonowego wykończenia zyskało wiele zaokrągleń, które wizualnie czynią miejsce miłym i przytulnym. 

betonowy bunkier


Apartament Perfect Storm powstał w starym, opuszczonym magazynie przemysłowym, który przebudowano na kameralny apartamentowiec. Betonowe wnętrze sprawia, że mieszkanie przypomina nowoczesny i luksusowy bunkier. Wood’s zaproponował monochromatyczną paletę kolorów opartej na szarościach i czerni, które gdzieniegdzie zestawione są z jaskrawymi, kolorowymi meblami i detalami. Celem architekta było stworzenie w mieszkaniu geometrycznych kształtów i załamań ścian w taki sposób, by nadać im wyglądu charakterystycznego dla betonowych bunkrów. Meble i dodatki do mieszkania dopasował w taki sposób, by sprawiały wrażenie rzeźb i dzieł sztuki wystawionych w muzeum sztuki współczesnej.

Salon oraz kuchnia są ze sobą połączone, dzięki czemu ta otwarta przestrzeń wydaje się zdecydowanie większa, a szarość betonu nie przytłacza swoim ciężarem. Na antresoli zlokalizowano sypialnię właścicieli, z której rozciąga się widok na niemal całe mieszkanie. Jedną ze ścian w całości zajmuje wysokie panoramiczne okno, które idealnie doświetla całe wnętrze. Jeśli mielibyśmy możliwość, który betonowy bunkier wybrać, by przetrwać w nich apokalipsę – tak niezwykle urządzone mieszkanie stałoby się naszym wyborem.

Czytaj też: Beton | Brutalizm  | Mieszkanie

fot.  Kat Lu, źródło: Matt Wood