Dom jak czarna stodoła

Dom jak czarna stodoła. Tu priorytetem była ekologia.

Prosta bryła, naturalne materiały, ekologiczne rozwiązania i świetna lokalizacja. To wszystko oferuje dom, który powstał w angielskim mieście Suffolk. Poznajcie Black Barn, czyli dom jak czarna stodoła, który zaprojektowali architekci z pracowni Studio Bark.

Black Barn to prosta, skromna bryła inspirowana zabudową gospodarską znaną z brytyjskich przedmieści. Mieszczący się w angielskim mieście Suffolk dom jak czarna stodoła to jednak nie tylko elegancka i subtelna architketura, ale również nowoczesne rozwiązania, które sprawiły, że dom od pracowni Studio Bark jest wyjątkowo ekologiczny. 

„Aby w pełni wpasować budynek w otoczenie, Black Barn został zaprojektowany jako forma należąca do sfery wiejskiej. Projekt jest nowoczesną, ale delikatną interpretacją czarnej stodoły rolniczej, typologii, która od wieków rozrzucała się w oczy po wschodnio-angielskiej wsi” – wyjaśniła londyńska pracownia architektoniczna Studio Bark.

Wszystkie materiały wykorzystane do budowy Black Barn pochodzą od lokalnych dostawców. Drewno, zarówno to, które pokryło fasadę, jak i to użyte do postawienia konstrukcji pochodzi z lokalnych tartaków. Również kamienie dostarczyli miejscowi kamieniarze. Zabieg ten sprawił, że ograniczono ślad węglowy pochodzący z transportu. Kolejnymi ekologicznymi rozwiązaniami było zamontowanie paneli słonecznych, które generują energię, a także systemu odzyskiwania ciepła. Dom został również wyposażony w awaryjny agregat prądotwórczy, który do pracy wykorzystuje biopaliwo. Architekci zwrócili również uwagę na kształt dachu, który został zaprojektowany w taki sposób, by wspierać naturalną wentylację budynku. 

„Specyficzna forma Black Barn wyewoluowała ze względów środowiskowych, w tym pozyskiwania ciepła słonecznego, zacieniania i pasywnej wentylacji” – dodają architekci

Warto również dodać, że dom jak czarna stodoła został wyposażony we własne ujęcie wody, a na terenie działki znalazło się miejsce na prywatną kompostownie bioodpadów. W okolicy domu nie projektowano ogrodu. Właścicielom zależało na naturalnym otoczeniu, które samo wypracuje swój kształt.

O architektach: 
Studio Bark to wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna tworząca inspirujące i ambitne budynki. “Jesteśmy współpracującym zespołem architektów, projektantów i twórców z siedzibą we wschodnim Londynie. Jako młode studio, nasza praca jest różnorodna, interesująca i ciągle ewoluująca. Wierzymy w transformacyjny potencjał środowiska budowlanego i pasjonujemy się wyjątkową architekturą przyjazną dla środowiska. Dostarczamy budynki na zamówienie, niekonwencjonalne, które są z natury kontekstowe i inspirowane konstruktywnym badaniem terenu. Projektowanie środowiskowe jest główną częścią tego procesu: nasza praca uwzględnia zasady najlepszych praktyk, starając się jednocześnie przesuwać granice architektury świadomej ekologicznie. Wierzymy, że przekonująca architektura może uświadomić sobie ukryty potencjał danego miejsca i wnieść radość do życia ludzi.” – czytamy na stronie architektów Bark Studio 

Czytaj też Ekologia | Drewno | Zieleń | Dom jednorodzinny | Las

źródło: studiobark.co.uk

zdjęcia: Lenny Codd.