Dom jak uzdrowisko. Poznaliśmy inwestycję GAIA PARK.

Najnowsza inwestycja PROFBUD, pierwszy etap miasteczka domów o zabudowie bliźniaczej i segmentowej GAIA PARK, udowadnia, że współczesne budownictwo może być realizowane w sposób mądry i odpowiedzialny, z naciskiem na maksymalne wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Ponad 20 hektarów działki, na której powstanie, oparto na filarach zrównoważonego rozwoju: energii, wodzie, powietrzu oraz dążeniu do dobrostanu i integracji lokalnej społeczności. Dnia 2 grudnia przedstawiciele mediów, interesariusze i partnerzy PROFBUD spotkali się na terenie inwestycji, poznając koncepcję projektu, zlokalizowanego w Konstancinie-Jeziornie.

Specjalizujący się w kameralnej zabudowie wielorodzinnej, a także inwestycjach z segmentu premium PROFBUD, nie zwalnia tempa planując kolejną spektakularną inwestycję, tym razem w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Polsce. Dnia 2 grudnia 2022 r. zaproszeni do Konstancina goście byli świadkami nowego rozdziału w historii dewelopera. Swymi spostrzeżeniami na temat znaczenia domu i relacji zachodzących pomiędzy zdrowiem, naturą i tworzeniem społeczności, podzielił się Paweł Malinowski – Prezes PROFBUD, autorzy projektu biura sprzedaży GAIA PARK – architekci z Q2 STUDIO oraz pracownia OPA Architekci, odpowiadająca za architekturę osiedla. O tym, dlaczego warto żyć naturalnie i z troską o środowisko, opowiedziała zebranym ekoedukatorka Dominika Lenkowska-Piechocka. Spotkanie poprowadziły Ewa Trzcionka oraz Anna Dec, a o muzyczny klimat zadbali Julia Pietrucha oraz Grzech Piotrowski.

Energia, woda, powietrze i społeczność

Zlokalizowane w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie miasteczko GAIA PARK będzie charakteryzować zróżnicowana zabudowa: wielorodzinna, jednorodzinna, bliźniacza, częściowo szeregowa i atrialna. Dużą uwagę poświęcono umożliwieniu mieszkańcom jak najpełniejszego kontaktu z naturą, zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a także zadbaniu o dogodną komunikację. Teren inwestycji będzie obsługiwany od ulicy Torowej przez drogę, którą deweloper przebuduje i przekaże miastu Konstancin.

„Projekt GAIA PARK powstał w oparciu o ekologiczne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii. Architektura czerpie z konstancińskich wzorców, ucieka od nowinek – stara się być uniwersalna i ponadczasowa. W zakresie społecznym projekt ma integrować lokalna społeczność. Wierzę, że nasze osiedle będzie stanowiło wzorzec dla przyszłych inwestorów, że odejdziemy od betonowania i maksymalizowania powierzchni użytkowej mieszkalnej, a wartość projektu będzie wyznaczana przez aspekty środowiskowe i działania wspierające środowisko” – mówił Paweł Orłowski z zespołu projektowego OPA Architekci.


„Koncepcję miasteczka oparliśmy na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Badania pokazują, że zrównoważony rozwój, wpływ budynku na środowisko i jego efektywność energetyczna, są coraz ważniejsze dla wielu ludzi – zwłaszcza młodszych pokoleń. Zaczyna się to też przekładać na najważniejsze decyzje życiowe, w tym zakup domu. Zachęcamy do innowacji w branży, by inni zaczęli dostrzegać, jak postępy w zakresie ochrony środowiska i inwestycje takie jak GAIA PARK, mogą rozciągać się na cały rynek mieszkaniowy. Jeśli branża deweloperska będzie przykładać większą wagę do wspierania zrównoważonego rozwoju i tworzenia budownictwa przyjaznego dla środowiska, nasza wizja może stać się rzeczywistością” – dodał Paweł Malinowski, Prezes Zarządu PROFBUD.

W trosce o środowisko z własną elektrowni

PROFBUD doskonale wie, jak uwzględnić w swojej inwestycji walory przyrodnicze i ekologiczne. Wykazując się dużą umiejętnością pracy z rozwiązaniami opartymi o poszanowanie natury, firma wzięła na siebie zobowiązanie odpowiedzialności za wsparcie środowiska i dobrostan swoich klientów. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, właściwie nowy rozdział w historii marki – zarówno jeśli chodzi o liczne proponowane ekorozwiązania, ale też samą zabudowę jednorodzinną.
Troskę o pierwszy z filarów jakim jest energia, zapewnią w domach GAIA PARK gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące ziemię jako magazyn energii. Rozwiązanie zapewni grzanie i chłodzenie domu przez ogrzewanie podłogowe o niskich parametrach energetycznych. O jakość powietrza, drugiego z filarów koncepcji osiedla, zadba system rekuperacji, pomagający regulować wilgotność powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni. Energię do zaproponowanych rozwiązań PROFBUD będzie dostarczał z własnej elektrowni wiatrowo-fotowoltaicznej zlokalizowanej w Polsce, dostarczając darmowy prąd przez 20 lat do domów w GAIA PARK. Da to mieszkańcom gwarancję dostawy zielonej energii wiadomego pochodzenia i rachunki za zużycie bliskie zeru.

Szacunek do zasobów wodnych będzie na terenie inwestycji widoczny m.in. poprzez magazynowanie deszczówki w zbiornikach podziemnych i wykorzystanie jej do podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych czy napełnienia oczek wodnych. PROFBUD nie zapomniał także o wadze ludzkich interakcji. Pojawią się tu ścieżki rowerowe i spacerowe, prowadzące m.in. do Ogrodu Botanicznego, a także szklarnie z warzywami, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, miejsca do szybkiego ładowania samochodów, wybieg dla psów oraz lokale z usługami. Miasteczko stanie się również kolejną zieloną oazą Konstancina, miejsca znanego od lat ze swego uzdrowiskowego mikroklimatu, bliskiego sąsiedztwa Parku Zdrojowego i solankowej tężni.

Partnerem wydarzenia była Tesla Polska.

Zobacz również: Apartament | Architekt | Architektura | Dom jednorodzinny | Dom | Osiedle

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły