ARCHITEKTURA

Dom jak uzdrowisko. Poznaliśmy inwestycję GAIA PARK.

Najnowsza inwestycja PROFBUD, pierwszy etap miasteczka domów o zabudowie bliźniaczej i segmentowej GAIA PARK, udowadnia, że współczesne budownictwo może być realizowane w sposób mądry i odpowiedzialny, z naciskiem na maksymalne wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Ponad 20 hektarów działki, na której powstanie, oparto na filarach zrównoważonego rozwoju: energii, wodzie, powietrzu oraz dążeniu do dobrostanu i integracji lokalnej społeczności. Dnia 2 grudnia przedstawiciele mediów, interesariusze i partnerzy PROFBUD spotkali się na terenie inwestycji, poznając koncepcję projektu, zlokalizowanego w Konstancinie-Jeziornie.

Specjalizujący się w kameralnej zabudowie wielorodzinnej, a także inwestycjach z segmentu premium PROFBUD, nie zwalnia tempa planując kolejną spektakularną inwestycję, tym razem w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Polsce. Dnia 2 grudnia 2022 r. zaproszeni do Konstancina goście byli świadkami nowego rozdziału w historii dewelopera. Swymi spostrzeżeniami na temat znaczenia domu i relacji zachodzących pomiędzy zdrowiem, naturą i tworzeniem społeczności, podzielił się Paweł Malinowski – Prezes PROFBUD, autorzy projektu biura sprzedaży GAIA PARK – architekci z Q2 STUDIO oraz pracownia OPA Architekci, odpowiadająca za architekturę osiedla. O tym, dlaczego warto żyć naturalnie i z troską o środowisko, opowiedziała zebranym ekoedukatorka Dominika Lenkowska-Piechocka. Spotkanie poprowadziły Ewa Trzcionka oraz Anna Dec, a o muzyczny klimat zadbali Julia Pietrucha oraz Grzech Piotrowski.

Energia, woda, powietrze i społeczność

Zlokalizowane w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie miasteczko GAIA PARK będzie charakteryzować zróżnicowana zabudowa: wielorodzinna, jednorodzinna, bliźniacza, częściowo szeregowa i atrialna. Dużą uwagę poświęcono umożliwieniu mieszkańcom jak najpełniejszego kontaktu z naturą, zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a także zadbaniu o dogodną komunikację. Teren inwestycji będzie obsługiwany od ulicy Torowej przez drogę, którą deweloper przebuduje i przekaże miastu Konstancin.

„Projekt GAIA PARK powstał w oparciu o ekologiczne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii. Architektura czerpie z konstancińskich wzorców, ucieka od nowinek – stara się być uniwersalna i ponadczasowa. W zakresie społecznym projekt ma integrować lokalna społeczność. Wierzę, że nasze osiedle będzie stanowiło wzorzec dla przyszłych inwestorów, że odejdziemy od betonowania i maksymalizowania powierzchni użytkowej mieszkalnej, a wartość projektu będzie wyznaczana przez aspekty środowiskowe i działania wspierające środowisko” – mówił Paweł Orłowski z zespołu projektowego OPA Architekci.

„Koncepcję miasteczka oparliśmy na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Badania pokazują, że zrównoważony rozwój, wpływ budynku na środowisko i jego efektywność energetyczna, są coraz ważniejsze dla wielu ludzi – zwłaszcza młodszych pokoleń. Zaczyna się to też przekładać na najważniejsze decyzje życiowe, w tym zakup domu. Zachęcamy do innowacji w branży, by inni zaczęli dostrzegać, jak postępy w zakresie ochrony środowiska i inwestycje takie jak GAIA PARK, mogą rozciągać się na cały rynek mieszkaniowy. Jeśli branża deweloperska będzie przykładać większą wagę do wspierania zrównoważonego rozwoju i tworzenia budownictwa przyjaznego dla środowiska, nasza wizja może stać się rzeczywistością” – dodał Paweł Malinowski, Prezes Zarządu PROFBUD.

W trosce o środowisko z własną elektrowni

PROFBUD doskonale wie, jak uwzględnić w swojej inwestycji walory przyrodnicze i ekologiczne. Wykazując się dużą umiejętnością pracy z rozwiązaniami opartymi o poszanowanie natury, firma wzięła na siebie zobowiązanie odpowiedzialności za wsparcie środowiska i dobrostan swoich klientów. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, właściwie nowy rozdział w historii marki – zarówno jeśli chodzi o liczne proponowane ekorozwiązania, ale też samą zabudowę jednorodzinną.
Troskę o pierwszy z filarów jakim jest energia, zapewnią w domach GAIA PARK gruntowe pompy ciepła, wykorzystujące ziemię jako magazyn energii. Rozwiązanie zapewni grzanie i chłodzenie domu przez ogrzewanie podłogowe o niskich parametrach energetycznych. O jakość powietrza, drugiego z filarów koncepcji osiedla, zadba system rekuperacji, pomagający regulować wilgotność powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni. Energię do zaproponowanych rozwiązań PROFBUD będzie dostarczał z własnej elektrowni wiatrowo-fotowoltaicznej zlokalizowanej w Polsce, dostarczając darmowy prąd przez 20 lat do domów w GAIA PARK. Da to mieszkańcom gwarancję dostawy zielonej energii wiadomego pochodzenia i rachunki za zużycie bliskie zeru.

Szacunek do zasobów wodnych będzie na terenie inwestycji widoczny m.in. poprzez magazynowanie deszczówki w zbiornikach podziemnych i wykorzystanie jej do podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych czy napełnienia oczek wodnych. PROFBUD nie zapomniał także o wadze ludzkich interakcji. Pojawią się tu ścieżki rowerowe i spacerowe, prowadzące m.in. do Ogrodu Botanicznego, a także szklarnie z warzywami, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, miejsca do szybkiego ładowania samochodów, wybieg dla psów oraz lokale z usługami. Miasteczko stanie się również kolejną zieloną oazą Konstancina, miejsca znanego od lat ze swego uzdrowiskowego mikroklimatu, bliskiego sąsiedztwa Parku Zdrojowego i solankowej tężni.

Partnerem wydarzenia była Tesla Polska.

Zobacz również: Apartament | Architekt | Architektura | Dom jednorodzinny | Dom | Osiedle

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej