Dom jednorodzinny w Gdyni. Piękno modernizmu!

Modernistyczna ulica i nowoczesny budynek. Projekt znajdujący się w Gdyni, powstał w miejscu poprzedniego domu. Został stworzony od podstaw w nowoczesnej technologii wpisując się w charakter ulicy, jednak wygląda tak, jakby stał tu od zawsze. Inwestorzy chcieli, aby ich dom nie wyróżniał się z otoczenia. Jakby miał mówić – stoję tu od zawsze, jestem taki sam jak inni. Dom jednorodzinny W Gdyni to pochwała architektury w duchu “mniej znaczy więcej”. Brawa dla inwestora i architektów z IFA GROUP

Udało się to osiągnąć dzięki pracy architektów z IFA Kamila Domachowskiego w składzie: Karolina Wood, Igor Brożyna, Maciej Busch, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański i Kamil Domachowski. Obiekt znajduje się w II strefie ochrony konserwatorskiej. Budynek nawiązuje formą, proporcjami i kolorystyką do sąsiedniej zabudowy. To architektura tła – mówi o inwestycji Kamil Domachowski.


To, co możemy zobaczyć na zewnątrz to kolor elewacji zintegrowany z kolorem naturalnego betonu – lekko ocieplony szary kolor. Architektura domu to minimalistyczna forma, w której poukrywano elementy, np. rynny i rury poprowadzone w warstwie ocieplenia ścian lub wpasowana brama garażowa dokładnie pomiędzy mury z betonu architektonicznego. Wszystko po to, aby można było poprowadzić płynną linię przechodzącą z jednego elementu w drugi, bez niepotrzebnych uskoków. Detal budynku ma być minimalny w odbiorze, jednak pod spodem wymaga użycia specjalnych technologii. Wszelkie nawisy, zadaszenia zewnętrzne wykonane są jako płyty betonowe na łącznikach termicznych, dzięki czemu grubości tych elementów są możliwie najmniejsze i przez to, że nie trzeba ich ocieplać, można ukazać ich surowy betonowy charakter.

A jak wygląda wnętrze tego domu? Wykończony jest on także w minimalistyczny sposób. Surowość ścian żelbetowych i sufitów to gotowe elementy wykończeniowe. Całość jest ocieplona drewnem na podłodze. Ukryto wentylację w posadzce nad parterem, dzięki czemu odkryto betonowy strop, który jedną płaszczyzną łączy się z zadaszeniem tarasu wychodzącego w ogród. Dom prosty, nienachalny, wkomponowuje się w zastane otoczenie z poszanowaniem historycznej sylwety ulicy.

Czytaj też: Architekt | Mieszkanie | Dom jednorodzinny | Gdynia | Wnętrza | Zabytek

Zdjęcia z zewnątrz:


Zdjęcia z wewnątrz: 

źródło: materiały prasowe / IFA GROUP / www.ifagroup.pl
zdjęcia: Kroniki Studio