Dom jednorodzinny na Osiedlu Ptasim w Katowicach.

Dom jednorodzinny na Osiedlu Ptasim w Katowicach. Zaglądamy do środka!

Dom jednorodzinny na Osiedlu Ptasim, a konkretniej jego wnętrze, zaprojektowały Marta Żebrowska i Weronika Król z pracowni MOW.DESIGN. Osiedle Ptasie uchodzi za najbardziej prestiżowe osiedle w Katowicach. Jego nazwa nie jest przypadkowa i pochodzi od nazw ulic: Drozdów, Kukułek, Słowików, Szpaków. W latach 50.- 60. XX w. zaczęto budować tu domy jednorodzinne na niewielkich działkach. Było to tzw. Dzielnica profesorska. Mieszkali tam naukowcy, lekarze, prawnicy.

Osiedle Ptasie w Katowicach, jako punkt odniesienia

Osiedle Ptasie to do dzisiaj jest uważane za ciekawe miejsce do zamieszkania. Sprzyja temu atrakcyjne położenie gwarantujące mieszkańcom komfort i ciszę w bliskim sąsiedztwie Katowickiego Parku Leśnego, a jednocześnie bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Dla architektów projektujących bryłę budynku punktem wyjścia była kostka z lat 70., która została wzbogacona o dwukondygnacyjne przeszklenia oraz detal w postaci ażurowej elewacji. W rezultacie powstał projekt modernistycznej bryły, która za sprawą wprowadzonych elementów doskonale koresponduje z zielenią sąsiadującego parku.

Dom znajdujący się na historycznym osiedlu posiada 290 m2. Jego układ został przemyślany w taki sposób, aby spełniać wszystkie wymagania pod względem funkcjonalnym i ergonomicznym. Było to możliwe dzięki włączeniu do współpracy architekta wnętrz przez Inwestora na etapie projektowania budynku. Już od progu naszą uwagę zwraca reprezentatywny hol na dwie kondygnacje, którego punktem charakterystycznym są gięte schody wykonane z wędzonego drewna orzechowego. Komunikacja na parterze została zaplanowana w taki sposób, aby umożliwić płynne przechodzenie do każdego z pomieszczeń w strefie dziennej, tj. dwukondygnacyjny salon, kuchnia, jadalnia. Oprócz tego na parterze znajduje się gabinet, garderobę i wc. Schody prowadzą nas na piętro do strefy nocnej, gdzie znajdziemy sypialnię master, dwie sypialnie dzieci, łazienkę i pralnię. Każda z sypialni posiada dedykowaną garderobę, a sypialnia master dodatkowo prywatną łazienkę.

Dom jednorodzinny na Osiedlu Ptasim – wnętrze 

W zakres prac nad projektem wnętrz domu w Katowicach wchodziły prace wstępne, takie jak inwentaryzacja pomiarowa i fotograficzna oraz jeden z najważniejszych punktów w całym procesie twórcym, czyli opracowanie założeń projektowych w relacji Inwestor – Architekt. Następnie zaczęto prace nad projektem koncepcyjnym i kolejno – projektem wykonawczym. Ostatnią fazą projektu był nadzór autorski polegający na weryfikacji zgodności przeprowadzonych prac budowlanych z projektem oraz złożenie i koordynacja zamówień.

Jednym z założeń projektowych było stworzenie przestrzeni otwartej na okalającą ją zieleń i tym samym integralnej z otoczeniem. Projekt powstał z szacunku do zastanej architektury, która pociąga za sobą konieczność odwzorowania jej pierwotnego charakteru we wnętrzu. Kolorystyka domu została utrzymana w szarościach wzbogaconych brązami i rudościami, które nawiązują do kolorów ziemii.

Projektantkom zależało na użyciu szlachetnych materiałów, które będą pasować do inwestycji o podwyższonej randze i oddawać jej charakter. Zostało zastosowane połączenie forniru oraz kamienia naturalnego z włoskim wzornictwem gwarantującym najlepszą jakość. Salon zwracający uwagę ze względu na podwójną wysokość został wyposażony meblami marki Baxter oraz Maxalto. Sofa projektu Paola’i Navone doskonale dopełnia przestrzeń, zapewniając przy tym komfort użytkowania przyszłym domownikom. Kropką nad i przestrzeni dziennej jest lampa marki Henge zaprojektowana przez Massimo Castaga przy współpracy ze studiem Tabu Pushelberg i Fausto Salvi. W przestrzeni kuchennej i jadalnianej dominuje idea odbicia we wnętrzu zieleni otaczającej dom.


Zostało to podkreślone dzięki zastosowaniu szafek wiszących marki Poliform z lustrzanym frontem w kuchni, a w jadalni – dużego lustra. W jadalni uwagę przykuwa kompozycja ze świecących, mosiężnych igieł wzbogaconych o elementy kryształowe, które łączą prostą formę innych lamp z kryształowymi żyrandolami i kinkietami równieżzastosowanymi we wnętrzu. Całą przestrzeń dopełniają meble marek Kristalia i Rimadesio.

Strefa nocna, podobnie jak parter została utrzymana w jednolitej kolorystyce. Wyjątek stanowią sypialnie dzieci, których kolorystyka została dostosowana do indywidualnych potrzeb młodszych użytkowników.

Te starannie dobrane materiały tworzą unikalną całość, która podkreśla charakter przestrzeni. Było to możliwe również dzięki współpracy z artystami, których dzieła znakomicie dopełniają specyfikę wnętrza. Obrazy Andrzeja Borowskiego oraz Witolda Pałki ze względu na swoją wielobarwność dodają energii i przełamują jednolitą kolorystykę projektu, natomiast rzeźby Wojciecha Pąkowskiego w wejściu i korytarzu są syntezą surowej architektury z elegancką przestrzenią. Architekci nie tylko wprowadzają sztukę poprzez rzeźby oraz obrazy, ale także elementy ze szkła dekoracyjnego autorstwa Aleksandry Kujawskiej. Organiczna forma rzeźb ze szkła sodowego idealnie łączy proste formy we wnętrzu z kontrastującymi kryształowymi lampami w jadalni. Szkło zestawione ze światłem wchodzi w nieoczywistą relację z otoczeniem oraz jest akcentem pojawiającym się w całym wnętrzu, który tworzy spójną i harmonijną kompozycję.

Metryka realizacji:
data realizacji: 2021/2022
lokalizacja: Katowice
powierzchnia: 290 m2

O pracowni:
mow.design – jesteśmy młodym, kreatywnym zespołem architektów wnętrz. Unikamy przypadkowości, lubimy stanowcze decyzje projektowe. Wierzymy w moc dobrego designu stawiając na detal, formę, jakość, a przede wszystkim funkcjonalność. W naszych projektach staramy się połączyć architekturę ze sztuką. Uważamy, że sztuka powinna stanowić nieodłączny komponent każdego wnętrza. Więcej na temat pracowni prowadzonej przez Martę Żebrowską i Weronikę Król przeczytacie tutaj: www.mow.design 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Katowice | whiteMAD na Instagramie  | Osiedle