fot. Anna Michałek

Dom jednorodzinny w Kościelisku. Inspiracją były schroniska górskie z lat 20-tych!

Dom jednorodzinny w Kościelisku utrzymany w duchu tatrzańskiego schroniska  to najnowszy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura to współczesne odwołanie do architektury górskich schronisk wznoszonych w Tatrach w tzw. stylu nowozakopiańskim.

Shelter House powstał w Kościelisku, w dzielnicy willowej. Bezpośrednią inspiracją dla projektu były schroniska górskie z lat 20. i 40. Murowaniec na Hali Gąsienicowej oraz schronisko na Hali Ornak.

– W projekcie chcieliśmy zawrzeć wyjątkowe walory zakopiańskiej architektury, nawiązując jednocześnie do mniej oczywistych realizacji, które ugruntowały lokalne tradycje budowlane. Zabudowa najpopularniejszych schronisk, które większość z nas kojarzy z górskich wycieczek to element odtwarzania tradycji i pamięci o tych miejscach, a zarazem próba nadania budynkom mieszkalnym cech, które kojarzą się z bezpieczeństwem i przytulnością – tłumaczy architekt Jan Karpiel Bułecka jr.

Charakterystyczna dla tego projektu jest wzniesiona na wysokość pierwszej kondygnacji, kamienna rama, stanowiąca zarazem bezpieczne zadaszenie parterowego tarasu. Masywna, niemal monolityczna, nadaje bryle solidności i surowości, cechujących architekturę wysokogórskich schronisk.

Dwie potężne lukarny dachowe same tworzą balkony, zadaszając zarazem poziom tarasów poniższych kondygnacji. Z obu otwiera się widok na przyrodę z wysokości, która uchronić ma domowników przed najobfitszymi opadami śniegu. Sam dach pokryty jest w całości nowoczesną, aluminiową łuską nawiązującą do kamiennego łupka, którym dawniej kryto górskie schroniska nadając im ciężaru i trwałości, aby z powodzeniem mogły opierać się potężnej sile wiatrów, wiejących w Tatrach.

– Elewację ściany szczytowej pokrywają różnej szerokości deski układane w kilkumilimetrowych odstępach. Z upływem czasu, gdy drewno będzie pracowało, stworzy oryginalną tektonikę, dodając elewacji naturalnego detalu. To symboliczne odwołanie do przeszłości, gdy zdobycie przez górali desek takiej samej szerokości było niemal niemożliwe. Ratowali się więc czym mogli – opowiada Jan Karpiel – Bułecka jr.

Podobnie jak miało to miejsce w górskich schroniskach, architektura nadawała charakteru wnętrzom. Tu również projekt pozostaje konsekwentny swemu pierwowzorowi, operując tymi samymi materiałami zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Shelter House to dom stworzony z myślą o tym, aby dawać schronienie rodzinom, które zdecydują się na jego wynajem. Wtopiony w naturalne środowisko, gościnnie zaprasza do swoich bezpiecznych murów, przepełnionych duchem tradycji i niepowtarzalnm widokiem na Tatry.

Architekci Karpiel Steindel w swoich projektach od ponad 15 lat sięgają do wzorów prostych chałup, minimalistycznych w detalu, operujących tradycyjnymi materiałami. Ten archetyp wzbogacają o praktyczny wymiar architektury, doceniając i wykorzystując nowe technologie szkła, drewna i betonu, które dają dziś niemal nieograniczone możliwości. Udowadniają tym samym, że architektura może rozwijać się we współczesny sposób. Pomysły wprowadzają w życie, szanując tradycje miejsca i czasu oraz niepowtarzalności górskiego krajobrazu. Bryły współgrają z otoczeniem, a elewacje kadrują najpiękniejsze widoki. Jak wam się podoba dom jednorodzinny w Kościelisku autorstwa Karpiel Steindel Architektura? 

O architektach: 
Karpiel Steindel Architektura – autorskie biuro projektowe założone w 2006 roku przez Jana Karpiela Bułeckę juniora i Marcina Steindla realizuje projekty w formule „projektuj i buduj”. Potomkowie Wincentego Witosa i Józefa Bachledy-Curusia. Karpiel i Steindel odtwarzają tradycje zabudowy wsi podhalańskiej we współczesnej architekturze, uchodząc za następców tzw. stylu zakopiańskiego. Mimo to nie bali się podjąć współpracę z prowokatorką Zahą Hadid przy projekcie futurystycznej willi w Zakopanem. Ich domy na podtatrzańskich wierchach charakteryzują się nowoczesnością, powściągliwością detalu i wrażliwością na kontekst miejsca. W 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award za projekt “Domu w Tatrach” uznanego przez Izbę Lordów za najlepszy dom jednorodzinny w Polsce. W tym samym roku otrzymali główną nagrodę Izb Architektów i Inżynierów Budownictwa za budynek “Domu w Tarnowie”. Celem ich działań jest popularyzacja architektury regionu poza granicami kraju. Więcej realizacji pracowni znajdziecie TUTAJ! 

źródło: Karpiel Steindel Architektura / https://www.karpielsteindel.eu
zdjęcia: Anna Michałek / https://www.facebook.com/people/Anna-Michałek-Photography

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Podróże| whiteMAD na Instagramie