Dom jednorodzinny w Niwach koło Bydgoszczy. Projektowano go tak, by uniknąć wycinki drzew!

Dom jednorodzinny w Niwach koło Bydgoszczy został zaprojektowany przez architektów z pracowni Studiomania. Forma domu wynika z dużej ilości drzew na działce oraz usytuowania względem stron świata. Wynikową jest dom z atrium otwartym od zachodniej strony. Wjazd zlokalizowany jest od strony południowej, tam też znajdują się zwarte rzędy zieleni wysokiej, zapewniającej oddzielenie od ulicy, ale także zacieniające działkę, stąd pomysł na zadaszenie części dziennej dachem skośnym i doświetlenie rzędem wysoko usytuowanych okien.

Salon posiada dwustronne przeszklenie w parterze, od strony ulicy zasłonięte przez drzewa zapewniające intymność a z drugiej strony otwierajace się na atrium. W atrium znajduje się podłużny basen zlokalizowany wzdłuż jednej z przeszklonych ścian korytarza prowadzącego do pokoi dzieci oraz toalety.

W części północnej zaprojektowano część sypialną z łazienką i garderobą dla rodziców, również w pełni przeszkloną od strony atrium, od którego oddzielają ją istniejące drzewa – śliwa wiśniowa oraz brzoza brodawkowa. Dzięki wykorzystaniu istniejących uwarunkowań udało się uzyskać unikatową, minimalistyczną bryłę budynku z ciekawymi rowiązaniami przestrzennymi, zapewniającymi jednocześnie otwartość na otaczającą naturę i prywatność mieszkańców. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę, w marcu rozpoczęcie prac. Jak wam się podoba dom jednorodzinny w Niwach koło Bydgoszczy?

O pracowni: 
Studiomania została założona w 2014 roku przez Adriana Manię. “To młode i kreatywne biuro, w którym mocno wierzymy, że różnorodność doświadczeń w różnych dziedzinach tworzy świeże i innowacyjne pomysły, dlatego nie ograniczamy się tylko do architektury próbującej wyrazić siebie również w różnych dziedzinach twórczościJesteśmy otwarci na współpracę i zawsze czekamy na nowe wyzwania” – czytamy na stronie https://studio-mania.com

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza publikacja na temat twórczości pracowni Studiomania w naszym serwisie. Przypominamy: 

źródło: Studiomania / https://studio-mania.com
wizualizacje: Wydmy.Studio / https://wydmy.studio

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Dom jednorodzinny | Polscy projektanci | Las | Ekologia