Dom Kaufmanna

Dom Kaufmanna wystawiony na sprzedaż. Powstał w 1946! 

Dobra architektura nigdy się nie starzeje. Przykładem tego może być Dom Kaufmanna w Palm Springs, który został właśnie wystawiony na sprzedaż. Ten niezwykły, modernistyczny dom powstał w 1946 roku (!), czyli niemal 80 lat temu! Ile trzeba za niego zapłacić? Sprawdzamy! 

Dom Kaufmanna na pustyni w kalifornijskim mieście Palm Springs to prawdziwa gratka dla każdego konesera architektury. Modernistyczny dom został zaprojektowany przez architekta Richarda Neutra na zlecenie amerykańskiego biznesmena i filantropa Edgara Jonasa Kaufmanna, który zapisał się w historii nie tylko jako znany i ceniony przedsiębiorca, ale także filantrop, mecenas sztuki i znawca architektury. Warto tu dodać, że Edgar Jonas Kaufmann był również właścicielem kultowego domu zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w miejscowości Fallingwater. (zdjęcie pod galerią). 


Dom Kaufmanna w mieście Palm Springs powstał na obrzeżach pustyni w amerykańskim stanie Kalifornia. Modernistyczna willa z basenem i wspaniale zaaranżowanym wnętrzem powstała pa początku 1946 roku. Rezydencja była na tamte czasy przełomowa i wyjątkowo odważna, jednak jak się okazało jej architektura przyjęła się w środowisku architektów i do dziś jest przykładem architektury, która prawdopodobnie już nigdy się nie zestarzeje. Dom w Palm Springs miał być domem, w którym Kaufmann spędzał chłodne zimy. 

Po śmierci właściciela w 1955 roku dom stał przez kilka lat pusty. W 1990 roku przeszedł nieznaczną przebudowę, która jednak nie zmieniła jego bryły, ani materiałów. Przebudowa w głównej mierze  dotyczyła modernizacji technologicznej budynku.

Obecny właściciel domu wystawił dom na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby’s. Cena wywoławcza: 25 milionów dolarów, czyli około 100 milionów złotych. Eksperci zakładają jednak, że cena ta może wzrosnąć nawet do 40 milionów dolarów (155.000 milionów złotych). 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Historia | Modernizm | Ciekawostki


Poniżej dom “Fallingwater” zaprojektowany w 1935 roku przez Franka Lloyda Wrighta w miejscowości Fallingwater. Dom również powstał na zlecenie Edgara Jonasa Kaufmanna. 

źródło: www.designboom.com