Kupił starą ruderę pod lasem. Zmienił ją w Dom Kontemplacji! 

Dom Kontemplacji, bo tak nazwał projekt architekt Peter Haimerl z pracowni Peter Haimerl Architektur powstał w miejscu sypiącej się i opuszczonej od lat chatki rolniczej, leżącej na skraju lasu. Celem nie tyle było stworzenie w murach typowego domu jednorodzinnego, a artystycznej przestrzeni, która pozwoli na wyciszenie w otoczeniu przyrody, a także zdobycie nowych inspiracji. 

Dom Kontemplacji znajduje się na skraju jednego z bawarskich lasów na górze Schedlberg w pobliżu miasta Arnbruck. Stary, niemal doszczętnie zrujnowany dom należał dawniej do rolników i leśników mieszkających w okolicy. Chatka o znikomych walorach architektonicznych przez większość inwestorów zostałaby rozebrana, jednak architekt Peter Haimerl z pracowni Peter Haimerl Architektur postanowił dać jej drugie życie tworząc w jej dawnych murach Dom Kontemplacji.


„Dom, las, łąka, wzgórza – wszystko skłania do kontemplacji. Dom łączący las, łąkę, pagórki i polanę. Dom jest nowoczesny, prosty, nagi, potężny. Język jego architektury – współczesny. Dom jest czymś więcej niż tylko miejscem.” – mówi architekt 

Architekt zrobił w budynku tylko to, co musi być zrobione. Nowe betonowe kraty otaczają dom, tworząc swego rodzaju klatkę podtrzymującą stare, spróchniałe drewno. Betonowa oprawa sprawia, że dom jest stabilny i bezpieczny. Peterowi zależało, by po jego interwencji nie zmieniła się bryła domu, ani jego pierwszy odbiór. Zależało mu, aby dom z daleka wyglądał w taki sam sposób, w jaki go zastał. Betonowe filary wtapiają się w drewnianą fasadę sprawiając wrażenie, jakby były tam od zawsze.

To nie jedyna przebudowa tego typu, którą mieliśmy przyjemność opisywać. Przypominamy wam ostatnie podobne teksty:

NOWE ŻYCIE OPUSZCZONEJ KAMIENICY. ARCHITEKCI ZMIENILI JĄ W CEGLANE CUDO 

PRZEBUDOWA OPUSZCZONEGO DOMU. KOSZT: 80.000 ZŁOTYCH! 

PRZEDWOJENNA STODOŁA Z DOLNOŚLĄSKIEJ WSI ZMIENIŁA SIĘ W PIĘKNY DOM.

ZABYTKOWY DOM JEDNORODZINNY ZMIENIŁ SIĘ W NOWOCZESNE CENTRUM KULTURY!

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Historia | Las | Dom jednorodzinny | Niemcy

zdjęcia: Edward Beierle
źródło: Peter Haimerl Architektur