Dom kryty czarnym drewnem

Dom kryty czarnym drewnem. Powstał w Niderlandach.

Dom kryty czarnym drewnem powstał w holenderskim mieście Berkel-Enschot. Jest projektem pracowni architektonicznej Joris Verhoeven Architectuur. Lśniący z zewnątrz budynek znajduje się w wiejskim obszarze. Okryty wypalonym drewnem nawiązuje do czarnych stodół w tej okolicy.

Technika wypalanych na czarno drewnianych okładzin elewacyjnych wywodzi się z Japonii. Nosi nazwę Shou Sugi Ban. Stosuje się tam tę starą technikę, dzięki której drewno nie wymaga konserwacji i jest trwałe. Dzięki wypalaniu na drewnie tworzy się warstwa węgla, która zapobiega wnikaniu wilgoci i pleśni.

Dom kryty czarnym drewnem jest ogrzewany energią geotermalną, co w połączeniu z panelami słonecznymi umieszczonymi na płaskim dachu sprawia, że jest ekonomiczny w utrzymaniu i ekologiczny. Całkowicie przeszklona fasada od strony południowej dostarcza sporą ilość potrzebnego ciepła w miesiącach zimowych. Celem architektów było także minimalne zużycie materiałów, ograniczenie ruchu transportowego i jak najmniejsze zużycie wody na placu budowy. Prefabrykacja i użyte bio materiały sprawiają, że dom z czarną elewacją niemal nie emituje CO2.

Dom kryty czarnym drewnem jest prefabrykowany i zbudowany z drewnianych kaset wypełnionych izolacją z lnu. Częściowo zdobi go również sklejka brzozowa. Jest to czysty i szybki sposób budowania, w którym prace konstrukcyjne są jednocześnie pracami wykończeniowymi. Przynosi to ogromne korzyści, jeśli chodzi o czas trwania budowy i jej koszty.

Budynek o powierzchni 225 metrów kwadratowych usytuowany jest wzdłuż granicy działki. Jest on także zwrócony w stronę słońca. Cały dom tworzy asymetryczną otwartą bryłę. Minimalistyczne detale domu podkreślają ten efekt. W przyszłości możliwe będzie umieszczenie sypialni i łazienki na parterze. Poszczególne pomieszczenia są połączone w otwartą strukturę z jak najmniejszą liczbą drzwi.

W pokoju dziennym i kuchni na parterze architekci umieścili sufit nieco wyżej, aby zapewnić przestronność. Na tym samym poziomie znajduję się również garaż, łazienka, jadalnia oraz zadaszony taras na świeżym powietrzu. Natomiast na piętrze znajdziemy dwie sypialnie i drugą łazienkę. Piętra łączą minimalistyczne metalowe schody bez bocznej poręczy.

Wszystkie wnętrza wykończone są nowoczesnymi rozwiązaniami również w minimalistycznym stylu. Na podłodze znajdziemy polerowany beton w odcieniach bieli i szarości subtelnie kontrastujący z białymi ścianami. Meble również utrzymane są w biało-czarnej kolorystyce z akcentami jasnej brzozowej sklejki. Na piętrze w holu łączącym wszystkie pomieszczenia znajduje się czarna drewniana balustrada nawiązująca do zewnętrznej elewacji.

O pracowni:
Joris Verhoeven Architectuur — holenderska pracownia architektoniczna założona przez Jorisa Verhoevena. Do innych projektów pracowni należą również Villa KB, Verbouwing Breda czy De Beer. 

Czytaj też: Holandia | whiteMAD na Instagramie  | Minimalizm | Drewno | Dom jednorodzinny

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://www.orisverhoeven.nl
Zdjęcia: http://www.johnvangroenedaal.nl