Dom Kultury Kadr w Warszawie. Jak doskonały mariaż cegły i drewna

Nowa siedziba Domu Kultury Kadr, zaprojektowana przez architektów z pracowni Projekt Samograj, ma cztery kondygnacje nadziemne, które mieszczą m.in. strefę rozrywkową z nowoczesną salą widowiskową, strefę pracy oraz przestrzenie dla pracowni i organizowania warsztatów ze strefami tańca i sportu.

Budynek Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie jest obiektem wyjątkowym, nie tylko dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, lecz przede wszystkim ze względu na swój niezwykły wygląd. W konstrukcji zlokalizowanej pomiędzy typowymi, wielkopłytowymi mokotowskimi blokami, architekci przemycili niestandardową kompozycję elewacji. Całość ułożona została z czarnego, matowego klinkieru, materiału nawiązującego do zabudowy Służewca Przemysłowego, gdzie dawnej stały budynki fabryczne z modułowymi elewacjami z cegły. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cegła klinkierowa zostanie ułożona w sposób rzadko spotykany w polskiej architekturze użytkowej, tj. w wystające z elewacji wzory.

W projekt zostało również wplecione przetworzone logo Domu Kultury, którego częścią są „kadrujące” dłonie. Na fasadzie budynku znajdą się zatem różnokolorowe dłonie, ułożone z cegły, która niczym „piksel” architektoniczny doskonale nadaje się do stworzenia płaskorzeźby lub obrazu na elewacji.

Symbol dłoni kadrujących kompozycję znajdował się w logo Domu Kultury, […] od siebie dodaliśmy to, że to mogą być dłonie różnych osób w różnym wieku – dorosłego, dziecka, kobiety, mężczyzny, seniora. Mozaika na elewacji ma symbolizować społeczną rolę domu kultury, jako miejsca integracji – wyjaśniają Małgorzata Dąbrowska-Graj i Tomasz Graj z Pracowni Projekt Samograj.

Budynek zlokalizowany jest przy ul. Rzymowskiego 32 w Warszawie. Warto wybrać się na jesienny spacer i zobaczyć go na własne oczy.

zdjęcia: biuro prasowe Wienerberger