dom kwadrantowy
fot. Olo Studio

Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes zwycięzcą ICONIC Awards 2021

To już druga międzynarodowa nagroda dla tego budynku. Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes wygrał konkurs ICONIC AWARDS 2021 w dwóch kategoriach: Innowacyjna Architektura i Innowacyjny Materiał. Wcześniej budynek zdobył tytuł Architizer A-AWARD 2019.

Organizatorem Iconic Awards jest German Design Council, organizacja powołana w 1953 roku przez niemiecki parlament. Każdego roku nagradza ona projektantów z całego świata, którzy tworzą innowacyjną i wizjonerską architekturę.

Gdzie znajduje się budynek? Tej informacji nie możemy ujawnić. Właścicielom białego budynku spodobał się Dom Bezpieczny, którego projekt pracownia KWK Promes przygotowała kilka lat temu. Inwestorzy byli pod wrażeniem jego zmienności i mechanizmów tworzących relacje z otoczeniem. Punktem wyjścia do realizacji ich wymarzonego projektu była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej.

Ten wyjątkowy projekt wykorzystuje motyw kwadrantu, dawnego przyrządu do wyznaczania pozycji gwiazd na niebie. Efektem jest budynek z ruchomym tarasem, który obraca się w przestrzeni ogrodu pomiędzy dwoma ramionami budynku mieszczącymi salon i część rekreacyjną. Dom reaguje na promienie słońca i podąża za ich ruchem. W zależności od położenia może być otwartym, wolnostojącym tarasem albo przedłużeniem budynku.

Robert Konieczny

Co najważniejsze, ruchomy taras w naturalny sposób poprawia bilans energetyczny budynku, tworząc przyjemny mikroklimat bez użycia dodatkowych systemów. Latem daje pożądany cień, a zimą wpuszcza więcej słońca. Kinetyczny element, w przeciwieństwie do okiennic, zacienia pomieszczenia bez utraty widoku i kontaktu z otoczeniem.

Życzeniem inwestorów był prosty dom z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też, od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła domu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | KWK PROMES | Modernizm |whiteMAD na Instagramie

źródło: KWK Promes